| frumosuionut13 a întrebat:

Va rog sa imi raspundeti la o intrebare.Astazi am mancat 1 mar mic, 1 banana mica.Cand am venit de la scoala la ora 14 am mancat o farfurie cu 2 oua fierte, 1 ardei gras mediu, o bucatica de branza si 3 felii de paine neagra medie.Cate calorii am mancat toata ziua.Este bine cat am mancat sau este prea mult pentru un regim? Daca puteti sa-mi spuneti si ce sa mananc pentru un regim. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu te mai chinui asa, ca nu slabesti de pe o zi pe alta. Trebuie sa-ti faci niste obiceiuri sanatoase.De ex. sa mananci alimente cu calorii negative. Sunt alimente care au calorii, dar pentru digerararea carora organismul cheltuieste mai multe calorii decat au aceste alimente.Din aceste alimente, cu cat mananci mai mult, cu atat cheltuiesti mai multe calorii. Eu iti dau un link despre asa ceva, dar sunt multe astfel de situri, pe care poti sa le consulti.
Facand foamea, nu poti rezista mult la un regim.Si nici numarand caloriile din fiecare blid mancat!
http://abcfitness.ro/alimente-cu-calorii-negative-alin-constantin/

| NevastuicAaA a răspuns:

Iti recomand aplicatia MyFitnesspal (magazin play). Iti calculeaza de cate calorii ai nevoie intr-o zi, cat mai trebuie sa consumi si te ajuta sa-ti faci un regim.

Ai consumat aproximativ 650 cal. Nu am cum sa te ajut mai mult deoarece nu-ti stiu inaltimea, greutatea, vistra...

| frumosuionut13 explică (pentru NevastuicAaA):

Am 1m65 si 65 de kg si am 14 ani

| NevastuicAaA a răspuns (pentru frumosuionut13):

Am gasit si varianta pentru pc a aplicatie. https://www.myfitnesspal.com/

| cristimihailov a răspuns:

Prietene,

Intai de toate, ai un regim alomentar sarac rau de tot. O sa reusesti sa slabesti un pic, pe urma o sa te chinui si tot te vei ingrasa. Motivul este simplu: rabzi de foame.

Si dupa ce slabesti, iar o sa te ingrasi, iar o sa rabzi de foame, etc.

Incearca sa te uiti un pic la regimul tau normal, sa nu mai mananci seara, eventual mai multa miscare, un sport sau un dans. Trebuie sa consumi un picut mai mult decat bagi.

Apoi... daca nu vezi ca slabesti cu abordarea asta... poate e mai bine sa mergi la un nutritionist, pentru ca problemele tale ar putea fi de natura hormonala sau endocrina (gen rezistenta la insulina, etc).

Apoi tampeniile alea care iti sunt scrise aici. gen alimente cu calorii negative... offf... nu mai stie lumea ce sa inventeze sa para mai desteapta.

Si mancarea (oricare) precum si apa daca o bei/mananci rece, o sa fie cu calorii negative. Pt ca va fi nevoie de un mic efort din partea corpului sa o incalzeasca.

Nu te mai chinuii cu toti nebunii. Ori iti faci pe termen lung un plan de atac, ori mergi la nutritionist si ala va raspunde pentru succesul tau.

Doar... nu te lua dupa oricare ciudat electrocutat de cate o idee de i-a ars sigurantele.

Nu restrictia e ceea ce iti trebuie tie acum, cand esti in crestere. Mergi la un nutritionist...