| SunshineLove14 a întrebat:

Unghiile mele se exfoliaza si se crapa. sad Ce as putea face pentru a preveni acest lucru? thinking

11 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Alimentatia este de vina, si in special carentele de vitamine si minerale.
Ce poti face? Sa iti modifici dieta, sa consumi cele necesare pentru intretinerea organismului.

Răspuns utilizator avertizat
| ONUTZZA1998 a răspuns:

Salut! Daca ai o astfel de problema poti incerca un tratament special pentru unghii! Poti cumpara un lac cu vitamine de la farmacie sau un intaritor care sa nu se observe pe unghie daca nu vrei acest lucru!happyPoti sa iti pui unghii cu gel care sa nu fie foarte mari ci simple si cochete! Dar, daca nu vrei sa fie foarte scump, alege din solutiile de care ti-am povestit(lac de la farmacie, intaritor etc.)
Sper ca te-am ajutat!happyhappyhappybig grin

| Xtina_2432 a răspuns:

Problema asta am avut-o si eu pana acum cateva saptamani. Mi-am cumparat tratamentul de la Farmec cu vitamina B5 si pot spune ca dupa cateva zile s-au vazut schimbari. Unghiile sunt acum mai rezistente. Este in jur de 7 lei happy De asemenea si taierea cuticulelor poate fi o problema, in cazul in care ti le tai, incearca sa eviti acest lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tratamentul farmec cu vitamina B5 este foarte bun, doar sa ai grija sa nu ai taieturi pe langa unghii ca o sa simti durerea pana in os. Costa 5 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PS : este bine sa te dai cu el in fiecare zi timp de 2 saptamani si dupa de 2-3 ori pe saptamana.

| dana90 a răspuns:

De 4 ori pe luna tinele in apa cu sare de 3 ori pe saptamana date cu ulei de ricin functioneaza eu am incercat si cand am vrut sa le tai cu greu le-am taiat

| Mariiuca112 a răspuns:

Uleiul de masline este foarte bun pentru unghii, eu il folosesc si da rezultate destul de bune. Ti-l recomand si tie!

| InvisibleTouch a răspuns:

Poti sa-ti faci u singura tratamentul astfel : incalzesti ulei de masline, il pui intr-un bol si inmoi unghiutzele in el dar, ai grija sa fie cat mai cald! Iti va hidrata si intarii unghiile. De asemenea si intaritorul de la Farmec este bun iar pentru a-ti mentine unghiile cat mai sanatoase in cazul in care folosesti oja e recomandat sa aplici un strat de lac incolor inainte. Lacul sa fie de calitate buna pentru a-ti proteja unghiile de oja care este daunatoare si ingalbeneste unghiile. Succes tongue

| MadiAlice a răspuns:

Sa iti iei un tratament pentru unghii.

| Grig2 a răspuns:

O alta cauza poate fi si lipsa de colagen din unghii. Iubita mea avea problema aceasta, dar i s-a rezolvat problema intr-o saptamana cu genacol care este colagen foarte complex si i-a intarit unghiile de nu i se mai exfoliaza si crapa.