| Animeforlifee9921 a întrebat:

URGENT! M-am spalat pe cap acum cateva zile,dar mi s-a ingrasat parul la loc. Azi va trebui sa merg si la o zi de nastere,dar nu stiu cum as putea "masca" parul gras. Daca ma dau cu pudra in cap,o sa se mai vada? De spalat nu am timp sa ma spal, pentru ca petrecerea va fi intr-o ora si deja trebuie sa ma pregatesc.

Răspuns Câştigător
| Ilovedinero a răspuns:

Deci ori dai cu pudra de talc ori de bebelusi ori iei un gel din ala de sprancene de la essence, iti faci o coada de cal sus si dai cu gelul de sprancene si nu se mai vede

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Folosesti un sampon pentru par gras? daca da schimba-l
Cauta sampoane speciale pentru par gras doar din farmacii, nu recomand sampoane din comert.
E adevarat ca pretul sampoanelor dermato din farmacii sunt mult mai ridicate dar si mai bune.
Recomand cand comanzi din farmacie sa iti faci un card de acela de fidelizare sau sa cumperi online, preturile sunt mult mai mici, acum cumpar de exemplu un sampon care in farmacie costa 65 de lei (100 ml) cu 36 lei online de la aceeasi farmacie doar ca online, deci e mult mai ok.

| dullcat a răspuns (pentru Simpatic):

De multe nici sampoanele de la farmacie nu sunt mai bune.Cel mai adesea etichetele sau locul de comercializare nu inseamna nimic, nu semnifica/anunta calitatea produselor deoarece la sfarsitul zilei totul se rezuma la marketing. Daca vrei sa verifici cat de ok sunt cauti in lista de ingrediente sau folosesti aplicatii destinate pentru asta, astfel incat sa afli ce ingrediente sunt nocive pentru sanatate.

| Simpatic a răspuns (pentru dullcat):

Sigur ca la ingrediente m-am referit, la sampoane tratament, ca daca cumpar Head & Shoulders de la magazin sau il cumpar de la farmacie e acelasi lucru.
Sigur, la sampoanele care au ingrediente care combat matreata m-am referit sau ajuta parul gras., parul gras este uleios...
Uneori chiar e nevoie de mers la dermatolog pentru ca desi sunt 1000 de tipuri de sampoane pentru par gras unele mai mult ingrasa, altele nu dau volum ci doar usuca rau, altele dau mancarime mai rau ca inainte, altele sunt ce trebuie.

| dullcat a răspuns:

Confirm si eu pentru sampon uscat sau direct amidon de proumb, daca ai parul deschis la nuanta), iar daca il ai inchis merge scortisoara pudra (dar sa fie grad fin de tot, altfel se va vedea pe piele).Eu am folosit-o de cateva ori pe cea din urma, aplicata cu un pamatuf si e ok.Suna stupid, dar in astfel de urgente poti folosi ce ai in casa, iar apoi iti cumperi un produs specific pentru cand se repeta intamplarea.

| carlyy1765 a răspuns:

Ca sa nu ti se mai ingrase asa des, spala te cu head and shoulders. Te speli de 2 3 ori și după poti reveni la rutina obișnuita.

| nudaunume16 a răspuns:

Ia ti sampon uscat