| Pinky_9657 a întrebat:

Am si eu o problema. A doua zi dupa ce mi-am spalat parul este deja foarte, foarte gras... Nu stiu ce sa fac. M-am spalat cu Clear si am scapat de matreata, insa, parul mi se ingrasa a doua zi, parand ca sunt nespalata de cateva saptamani. Acum cateva zile am trecut pe alt sambon(Elseve), dar degeaba(si imi mai face parul sa nu mai aiba pic de volum). La dermatolog cand am fost mi-a dar un sampon care zicea ca ajuta sa scap de matreata si sa nu mi se mai ingrase, insa tot s-a ingrasat. Este vreo problema sa ma spal zilnic? Ca am auzit ca la 40 de ani raman fara par daca il spal prea des. Va multumesc pentru raspunsuri.

Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

@Pinky, ar fi bine sa incepi sa nu te mai speli zilnic, ci la doua zile. Asta pentru inceput iar dupa doua saptamani, sa-ti speli parul la trei zile. Si parul meu era mai gras, dar am incercat sa-l aduc la normal (si am reusit) folosind produse naturiste (eu sunt adepta tratamentelor naturiste, atunci cand este posibil). Incearca sa-ti dai seama ca tu nu faci decat sa stimulezi sectia de sebum, daca il speli zilnic.
Ti-am dat aceste sfaturi asa cum as vrea sa le primesc si eu, din tot sufletul. Daca tot spui ca arata groaznic asa, de ce nu incerci altceva, mai putin invaziv pentru parul tau? Si tu vrei sa faci ceva (doar de aceea ai postat aici intrebarea) dar parca eziti.
Incearca sa schimbi ceva (indiferent ce vei alege sa folosesti), nu zice "nu" din prima. Rezultatele nu o sa apara dupa trei zile, dar dupa 3-4 saptamani o sa fii mandra de parul tau.

9 răspunsuri:
Shin
| Shin a răspuns:

Incearca sampon Nizoral de la farmacie. Nu vei mai avea parul gras.
Shin.

Janina
| Janina a răspuns:

Daca ai parul gras trebuie sa eviti:
- samponul special pentru bebelusi sau copii, foarte bland, insa cu un efect de ingrasare, de aceea nu este deloc adaptat tipului de piele a adolescentilor sau a adultilor;

- frictionarea cu putere a capului cu unghiile in timpul samponarii;

- doua spalari succesive, caci al doilea are efect decapant;

- apa la temperatura foarte ridicata;

- feonul cu temperatura mare tinut foarte aproape de radacinile firului de par;

incearca masca cu ou, eu am facut si nu mai am problemehappy
Amesteca 100 ml de suc de lamaie, un galbenus si o lingura de ulei de radacina de brusture si aplica pe par. Lasa sa actioneze 15 minute si apoi spala parul normal.

miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Da, iti speli parul prea des. Incearca sa il speli doar de doua ori pe saptamana.
Pentru ca parul sa nu aiba aspectul lucios, dupa ce ti-ai spalat parul, maseaza scalpul cu tinctura de brusture. Va intari firul de par si va controla excesul de sebum.
Deasemenea, pune in apa de clatire 2-3 picaturi de ulei de arbore de ceai.
Poti sa folosesti si o masca pentru par gras. Ai nevoie de 1/2 pahar miere de albine si 1/4 pahar ulei de masline. Masca se aplica dupa ce ti-ai spalat parul si e inca umed. Lasa masca pe par o jumatate de ora, apoi limpezeste-l cu apa in care ai stors o jumatat de lamaie.
Brusturele este foarte utilizat si in cosmetica populara. Este foarte recomandat impotriva matretei, pielii grase a capului, mancarimilor, firul de par se intareste, nu mai cade si creste mult mai frumos. Cu decoctul fierbinte se maseaza pielea capului de doua-trei ori pe saptamana sau se limpezeste parul dupa spalat. Se amesteca o parte radacina de brusture si o parte radacina de obligeana; sase linguri din acest amestec se pun intr-un litru de apa si se fierb 10 minute. Se poate folosi si urmatorul decoct: o parte radacina de brusture si o parte scoarta de salcie; patru linguri din acest amestec se pun intr-un litru de apa si se fierb 10 minute.

| Sara2 a răspuns:

Foloseste clear galben ala pentru par gras si eu aveam prb asta inainte cu matreata si par gras si acum nu mai am

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa nu te mai speli asa des si clateste parul foarte bine. Ramai la un sampon pentru ca vei vedea schimbarile abia dupa 1 luna de folosinta. Nu le mai schimba des. In perioada de acomodare nu folosi produse ca: spuma de par, ceara, crema. Si daca ai un par gras nu folosi un balsam decat daca intr-adevar ai nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pei tu ti-ai facut-o cu mana ta. Spala-te din ce in ce mai rar chiar daca parul arata imbacsit pentru ca isi va reveni cu timpul... dar cum sa isi revina daca tu il speli zilnic?
Indura putin si va fi mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori ce ar fi nu te spala zilnik pe capwinking...sh mie mi se unge parul* dupa vreo 4 zile sh am probleme (am o matreata :-ocrying.nizan forte m-a scapat temporal de matreata ...as dori si eu sa mi se spuna ce naiba sa folosesc pentru a scapa de matreata vreau ceva naturist sh cu efect big grin...

| Pinky_9657 explică:

Cum sa ma spal mai rar, daca el a doua zi arata asa de uratsad daca ar fi sa ma spal din 4 in 4 zile as arata...straight face

| Pinky_9657 explică:

Va multumesc din tot sufletul... o sa incerc sa sa ma spal din 3 in 3 zile, acum spalandu-ma din doua in doua... niciodata nu m-am spalat zilnic... >big grin