| Emmy125 a întrebat:

Urmele lasate de punctele negre cu ce se pot trata? Si nu ma refer la urmele lasate de cosuri, pentru acelea am fost la cosmetica si imi fac dermabraziune. Intreb pentru urmele lasate de punctele negre pe nas, acele "cratere" ramase sad. Nu stiu ce sa le fac si apar din ce in ce mai multe...

Răspuns Câştigător
| AllinaDaniella a răspuns:

Buna. Trebuie exfoliata pielea, sa se duca stratul acela superior si sa apara noi celule, sa se regenereze pielea intr-un cuvant. Si exfolierea clasica cu malai/zahar, etc nu e suficienta. Du-te la un dermatolog, el o sa te ajute, eventual iti va propune o exfoliere chimica. In timp se vor duce, dar trebuie sa urmezi sfaturile unui dermatolog. Am si eu o cunostiinta cu aceeasi problema, s-a dus la dermatolog, facea exfoliere chimica si avea si o crema-tratament pentru acasa. La inceput i se inrosea pielea, zona cu puncte/gauri era foarte proeminenta, ca niste mici "santuri" insa in timp s-au format cojite (catre trebuie lasate sa pice singure), au cazut si tenul arata mult mai bine. Succes happy

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Punctele negre apar din cauza porilor dilatați și lipsa demachierii în fiecare seară.
Folosește o cremă/gel pentru închiderea porilor.
Pa, pa.

| OnuOnulică a răspuns:

Trebuie exfoliata pielea!