| Daysukki a întrebat:

V-ati dorit vreaodata sa muriti, nu stiu ...de fiecare data cand ma uit in oglinda imi gasesc cate un defect, si inca unu, si inca unu, si inca, si inca si inca si m-am saturat. vreau sa spun ca in cazul meu chiar nu conteza cum ma aranjez pentru ca tot aiurea-mi sta. are rost sa mai continui asa?

Răspuns Câştigător
| Diana_7451 a răspuns:

Ce conteaza cum arati?
Ce conteaza in general ce crede lumea despre tine?
Crezi ca nu se mai uita lume in oglinda si zice ca-i grasa, urata, cu csuri, joasa, inalta.
Dar nu e sfarsitul lumii.
Asa te-a facut Dumnezeu.
Cu tot cu defecte si calitato pozitive esti TU.
Cum poti sa te saturi de TINE?
Doar nu te astepti sa te uiti azi in oglinda si sa vezi ceva, iar maine altceva!
Nu te gandi la infatisarea exterioara, si la cea interioara!
Sa vezi cum deodata o sa te simti mai bine.

Un Revelion fericit si sper sa te simti mai bine.

7 răspunsuri:
| TwixulDrept a răspuns:

Incearca sa gandesti pozitiv, sa-ti gasesti calitati...nu te mai gandi la defecte si nu mai asculta ce zice lumea, ce crede lumea ca nici lumea nu e perfecta. Nimeni nu-i perfect... Fiecare e frumos in felul lui si, crede-ma, conteaza mai mult ce e la interior ci nu ceea ce este la exterior.

| Malvina24 a răspuns:

Oameni fara defecte nu exista.Pana si geniile au nebunia lor.In viata mai conteaza si frumusetea interioara nu numai cea exterioara.Invata sa apreciezi in viata ceea ce conteaza cu adevarat si nu te mai prostii. Te poti ca un copil rasfatat!

| AndyNyappy5 a răspuns:

Bai deci sunt genul de persoana care iubesc sa ajut lumea si sa dau sfaturi, eu daca tac 5 minute nu ma simt bine da` si cand imi sar din pepeni se lasa urat. tie ce iti lipseste ma fata?! vad ca asculti kpop/jpop, pentru asta te.as fi considerat fata cu capul pe umeri, da` ma inselam amarnic. stii exista mai multe feluri de copii/fete... si printre ei se numara 'modelul' ala de copilasi scarpinati in coarne si traiti in puf care trebuie sa.si ia o bataie buna de la mami si tati si se trezesc la realitate. ESTI FATA pentru numele lui Dumnezeu! daca ar fi fost asta singura intrebare de genul, as fi fost de acord, te.as fi ajutat cu mare placere, dar vad ca ai o obsesie deja ca esti urata. tu stii ce. i aia persoana urata?! stii?! habar n.ai iti spun euwinking. esti fraiera. normal ca trebuie sa te aranjezi! macar minimul necasar, ca sa nu se uite lumea la tin urat pe strada. si faza cu defectele... zi. mi tu mie o persoana perfecta si eu ma aplec in fata Mariei Tale. toti avem asa ceva. TOTI. mai multe, mai putine, aia e. ai 14 ani, presupun ca inca nu esti la liceu. las. o dracu de oglinda, te uiti in ea 15 minute cat te aranjezi inainte sa pleci din casa, da` nu te mai studia copile atata. pune mana pe cartea aia! vad ca te plangeai ca ai note medii. pai da, se vede. si sa. ti mai spun ceva: sex`appeal`u e 50% ce esti si 50% CE CREZI TU CA ESTI. asa ca gandeste pozitiv, spuneti ca esti frumoasa [ nu sa cazi in narcisism, ca aici ti.ar mai trebui o bataie ] ca lumea te apreciaza etc si o sa fie bine. frate eu am aproape 16 ani, mereu am vrut sa fiu draguta, sa ma aranjez, am avut si eu depresii, momente in care ma credeam urata rau, ma gandeam ca sunt plina de defecte da` am trecut peste domne. vad ca la tine e ceva stabil, ai abonament la gazeta "ma simt urata si. mi place!" sau cum? raised eyebrows cauta pe net diferite trucuri, modele de machiaj in functie de culoarea ochilor, a hainelor, a stilului, etc, modele de coafuri, mergi in oras, fa. ti prieteni noi, SOCIALIZEAZA pentru numele lui Dumnezeu! treci peste, viata merge in continuare, nu e o nenorocire ca ai cateva defecte, ca porti ochelari sau ai cosuri! BAFTAwinking

| SfarsitDeDrum a răspuns:

Hey! stiu cum este! si eu am fost asa chiar nu demult!
vedeam un cos eram gata! cum sa ma duc la scoala cum sa ma duc af cum sa ma duc oriunde. cand aveam un cos pe fata
erau zile cand eram plina de fond de ten pe fata si imi ziceau mai multi dc te dai asa cu mult fond de ten? tot timpu` le rasp ca sa intrebe` extraterestri!
dupa un timp pur si simplu nu mai imi faceam nimic la fata doar cat ma spalam pe fata! dar prin nimic pe fata ma refer ca absolut nimic! nu ma mai dadeam cu rimel farduri creion fond de ten nimic!
cu parul nu mai zic. inainte nu era zi in care sa nu mi`l fac cu presa sau stiu eu ce alte minunati!
ma fac sia cum cu presa recunosc! dar nu la fel cum ma faceam inainte imi schimb freza in fiecare zi : intr-o zi drept facut cu placa : in alta prins cu o clema : in alta parul meu natural nefacut cu nimic si prins cu agrafa.etc.

nu zic sa nu te faci cu farduri si prosti de astea... dar nu te face exagerat sau stiu eu cum.
eu asa am capaptat incredere in mine si sincer acum ma inteleg mai bine cu baietii`!
finndca inainte multi ma faceau si cu*va cand vedeau ca eram plina cu prosti pe mine incercandu`mi sa`mi ascund imperfectiuniile!
trebuie doar sa capeti incredere in tine!
uita`te la altele ca au fata plina de cosuri de` nu ai loc sa pui degetul sau ca merg mai ceva ca ratele. crezi ca le pasa?
nimeni nu e perfect! si nici nu trebuie! pentru ca daca am fi perfecti lumea ar fi plina doar de fitosi! si asa sunt destui!oh go on

si inca ceva! : FRUMUSETEA NU E PENTRU TOTDEUNA! FRUMUSETEA E TEMPORARA! bagati cuvintele astea in cap! okey?

si prin nimeni nu e perfect! trebuie sa inveti ca nu fiecare parte a corpului este o uratenie de mari catastrofe!
sa zic ca pe fata ai cateva cosuri dar poate ai niste picioare super sexy!smug
uita`te in oglinda! si gandeste`te ca esti frumoasa! ca esti ceva unicat! nimeni nu mai este ca tine! tu estu TU! nimeni nu va putea fi ca tine!
sper sa capeti incredere in tine! si sa nu te mai intereseze acest lucru!
cea0o!>big grin

| BrD a răspuns:

Ai nevoie de consiliere psihologica tongue... ai vrea sa vorbim? Lasa'mi un mesaj cu id'ul tau si putem sta muuuult la taclale.

| edy132 a răspuns:

Da eu de abia astept. Daca erai asa urat se spargea oglinda. Capu sus mai mult conteaza aspectul moral.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai gandi asa. Fii tare. Fiecare ne gasim cate un defect, sau sute pentru ca ne pasa prea mult si ne examinam cu lupa. Nu e bine. In primul rand trebuie sa iti schimbi modul de viata. Traieste-o la maxim, cum se zice. Uita-te in oglinda, observati defectele si spune "si ce? nimeni nu e perfect, cu siguranta cineva ma va respecta in viata asta " daca totusi nu suporti, incearca sa le ascunzi ca de exemplu daca ti se pare fruntea prea lata sau cu prea multe cosuri, fa-ti breton. Daca e vorba de corp, fa sport si pana slabesti imbracate cu haine care te avantajeaza. gasesti cate o solutie pentru tot clar.