| Anca a întrebat:

Am un mare defect. Cel putin... l-am avut pana acum.
Atunci cand tin la o persoana ( la iubit ma refer ). si incep din varii motive sa ma indoiesc de el, il insel, in semn de razbunare.

Si fac asta, inainte de a-i comunica nemultumirile mele de cele mai multe ori.
Pur si simplu incerc sa-l fac sa plateasca pentru ceva ce nici macar nu stiu sigur ca a facut.
Bineinteles ca nu-i spun ( decat in cazul in care vreau sa-l si parasesc pe urma ). De fapt.asa s-a si intamplat de fiecare data si am recunoscut.

Cum sa-mi inhib dorinta asta de a pedepsi prin inselat?!

Vi s-a intamplat asa ceva?

Nu vreau sa mi se intample de fiecare data cand tin la o persoana.

Răspuns Câştigător
| xxxRob3rtaxxx a răspuns:

Inteleg ce spui tu. Tie frica ca persoana iubita de va insela si atunci ca sa n suferi tu il indeli tu prima.Nu e buna gandirea asta adica mai bine sufera el inainte sa sufar eu.Incearca daca poti si ai curajul sa vb cu un phsiholog pentru ca nu doar oamenii nebuni merg la pshiholog si eu am mers sa imi rezolv niste probleme si la inceput m-am simtit aiurea dar mi-a explicat ca pshiologul ajuta toti oamenii nu numai cei nebuni... si sa revenim sau spune-i partenerului de defectul tau si el va incerca sa til mai potoleasca va iesi bine succes! Sper ca raspunsul meu sa iti fie de folos

6 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Asta e ceva de genul:"ataca ca sa nu fi atacat"
Si eu stiam ca se aplica doar in junglathinking
Pornesti de la premisa gresita din start.Si anume ca toti barbatii sunt la fel. Ei bine nu este chiar asa.Trebuie sa le dai o sansa sa iti dovedeasca ca pot iubi
Nu pedepsesti pe nimeni inseland. Eventual pe tine

| Anca explică:

Chestia e ...ca nu fac asta de la inceput...culmea. dupa mai mult timp. Atunci cand se presupune ca : ne leaga mai multe si ar trebui sa avem mai multa incredere unul in altul.

Functionez pe principiul : Te insel eu inainte sa ma dezamagesti tu, astfel incat, atunci cand ai s-o faci, sa pot sa-ti zambesc stiind ca ti-am tras clapa dinainte ca tu s-o faci ".

Si ce e culmea : Persoanele la care nu tin, au parte de fidelitatea mea absoluta.

Nu-i insel pentru ca nu ma indoiesc de ei. Daca nu tin la ei, nu caut motiv sa ma indoiesc de ei.

Am inselat doar barbatii la care am tinut. Si intotdeauna s-a dovedit ca am facut bine, ca o meritau. Deci nu m-au inselat instinctele.

Dar nu vreau sa o dau in bara de fiecare data.

Tot timpul ma entuziasmez, dupa care incep sa am momente de raceala, azi sunt mai rece, maine iar sunt ca intotdeauna, dupa o saptamana mi se pare mie ca ceva nu-i in regula ( nedandu-mi seama ca eu m-am indepartat ), ca mai apoi sa insel, sa ma linistesc si sa fiu iar fericita!

Vreau sa nu mai fac asta! Dar cand sunt furioasa nu pot sa comunic. sad

| Anca explică:

Rob3rta, am fost in urma cu un an la un psiholog si cunosc in mare despre ce e vorba, de unde vine si cum se vindeca. Doar ca nu am reusit sa scap de frica asta niciodata.

Iar partenerul nu pot sa-i spun despre asta, pentru ca e o situatie mai delicata la noi si nu as face decat sa-l pun in garda degeaba si sa nu mai aiba din start incredere in mine...ca mai apoi sa ma insele el de frica sa nu o fac eu.
Si am intra intr-un cerc vicios!

| Anca explică:

Wah...auzi ca imi place sa ma joc cu oamenii... Nu deloc. Mi-e frica sa nu se joace ei cu mine.
Si atata timp cat nu le spun si pastrez "satisfactia" ca eu deja am facut si orice veste mi-ar da : Ca de exemplu : "te-am inselat". nu o sa mai sune la fel de tragic stiind ca si eu am facut-o?!

Intelegeti?!

Imi aduc aminte ca, atunci cand fostul mi-a recunoscut, dupa destul timp in care nu a recunoscut, ca totusi m-a inselat ...am dat mana cu el si i-am spus : " Acum ma simt bine. Sa stii ca si eu". Nu se astepta la asa ceva! laughing))

| OzVrajitorul a răspuns:

Vorbeste cu el si nu mai insela pentru ca nu este o solutie.
Cred ca ai trecut odata print-o relatie care s-a terminat foarte urat pentru tine. Gandeste putin mai matur si fi mai responsabila pentru ca s-ar putea ca persoana pe care o inseli sa nu merite una ca asta. Sfatul meu este sa te gandesti de 2 ori inainte sa iei o decizie.

| SSis a răspuns:

Totusi nu este bine ce faci tu 1 la mana asta nu e razbunare... daca el nu aflahappy 2 la mana daca o continui tot asa iti va intra in reflex aceasta chestia si nu vei putea avea niciodata o relatie serioasa, iar alta chestie ar fi punete tu in locu persoanei si sa afli sa vezi daca te simti bine sau nu:p incearca sa vorbesti cu el si sa i spui in fata ce nu iti convine astfel rezolvi lucrurile mult mai repede iar el se va schimba big grin funda?