| Adella05 a întrebat:

V-ati epilat cu crema depilatoare? E eficienta? Cat dureaza pana creste parul? Pe o scara de la 1 la 10 cat de buna e? URGENT!

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Draga mea, sub nici o formă nu folosi crema depilatoare, este ca și cum ai folosi lama. Firul de păr crește repede, des și cu rădăcină mai groasă. Excelente sunt benzile de ceară la care te-ai orientat, eu le folosesc sporadic, prefer aparatul de epilat. Trebuie să ai grijă ca atunci când te epilezi să fii relaxată, atunci când ești obosită doare. Dacă este pentru prima oară când te epilezi, ideal ar fi să mergi la un salon de frumusețe. Cu benzile e simplu, le încălzești între palme, le desprinzi (ele sunt două câte două), și le aplici pe porțiunea ce trebuie epilată în sensul de creștere al firului de păr. Pielea trebuie să fie bine întinsă atunci când aplici banda cu ceară. Trebuie să ai grijă atunci când smulgi, să nu tragi banda de ceară in sus (perpendicular) ci oblic (paralel cu pielea) pentru că doare mai puțin. De asemenea să ai grijă ca să smulgi banda în sens invers creșterii firului de păr.
Am găsit un articol despre epilare, e valabil în general nu doar pentru epilarea inghinală. http://www.elegantza.net/2010/05/sfaturi-pentru-epilarea-inghinala.html
Mari succese și o zi cu zâmbet să ai!

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

O cremă depilatoare, după părerea mea, nu diferă mai deloc de lama de ras. Părul nu este smuls şi, drept urmare, începe să crească aproape imediat. Eu una nu sunt mulţumită deloc de cremele depilatoare. Prea multă bătaie de cap. Şi pentru ce?

| bleakk a răspuns (pentru NOname):

Ce recomanzi pentru epilare?batting eyelashes

| NOname a răspuns (pentru bleakk):

Depinde ce preferi. Ceară sau lamă.

| Ramonaaaa a răspuns:

M-am epilat cu crema depilatoare de la Farmec(cu efect rapid in 10 minute parca), cu Elmiplant pentru piele sensibila si cu Veet de toate felurile.
Cea cu indepartare rapida sub dus pot sa spun ca nu este prea buna, iti raman fire de par in zone mai putin accesibile.Costa in jur de 10 Ron-20Ron(cel mult)
Cea de la Elmiplant este la fel ca si cea de la Farmec.Costa in jur de 10 Ron-20Ron(cel mult).
Cremele depilatoare de la Veet(la care ai cadou si o spatula) sunt bune, indeparteaza repede parul nedorit dar miroase mult mai naspa decat celelalte si este si mai scumpa. Poate ajunge de la 25 Ron-50 Ron.
Crema depilatoare, in general, este eficienta.Indeparteaza parul nedorit dar mai ramane par in zonele mai putin acccesibile. Miroase urat si provoaca iritatii(ti se inroseste pielea, etc) chiar si crema pentru piele sensibila.
Parul creste intr-o saptamana, o saptamana si ceva deci nu dureaza prea mult.Pe o scara de la 1 la 10 i-as da, cu siguranta, nota 6.
Mai bine du-te si epileaza-te la salon cu 20 Ron.Parul iti creste in vreo 3 saptamani,o luna si banii astia pe care ii dai pe creme ii poti investi, cu mai mult cap, intr-o epliare la salon care este mai eficienta si dureaza mai mult.

happy

| Classy a răspuns:

Da, m-am epilat.Eu ii dau 9, deoarece este eficient doar ca miroase nu tocmai placut.Pe mine ma tine pana la 3 saptamani

| becka133 a răspuns:

Da eu! e eficienta.Creste intr-o luna. pe o scara de la 1 la 10 eu dau 9.

FuNdItZzA?

| andreeaaa7655788655t7u8i a răspuns (pentru becka133):

O lună?! ce crema depilatoare ai folosit? de la ce marca?

| D3utzaD3d3 a răspuns:

Da. 9 din 10. in 2 saptamani mie. fundita?

| Anahiteamo a răspuns:

Eu m-am epilat cu crema depilatoare si iti pot spune ca nu e prea eficienta. Parul creste foarte des. Crema depilatoare in loc sa rareasca parul dimpotriva il indeseste la fel ca si lama. Nu ti-o recomand. Iti recomand sa te epilezi cu epilatorul sau cu ceara.

| Nelu_Ioan_1983 a răspuns:

Da! 9