| Rallucadela a întrebat:

V-ati iritat de la crema depilatoare?

Răspuns Câştigător
| SweetCandy a răspuns:

Nu, insa daca ai patit uite cateva sfaturi:

Inmuiati un tifon intr-o infuzie de cimbru si aplicati-o pe locul cu probleme. Cimbrul contine timol, un remediu puternic contra ciupercilor. Pentru prepararea infuziei, opariti doua lingurite de cimbru proaspat sau uscat cu o cana de apa clocotita, lasati sa se raceasca vreme de circa 20 de minute, apoi aplicati compresa pe piele.

Otetul de mere este, si el, un remediu eficient, pentru ca aciditatea lui opreste dezvoltarea ciupercilor. Aplicati-l o data pe zi, cu ajutorul unui tampon de tifon, cu exceptia faptului cand exista zone de piele vie, deschisa.

6 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Eu nu m-am iritat dar vreau sa renunt la acesta metoda de epilat pentru ca nu-mi place, imi cresc fire pe sub piele, crema are un miros neplacut si un doctor mi-a spus ca dauneaza pielii!

# Orice medalie isi are reversul sau... Spre deosebire de ceara incalzita, crema nu smulge firul de par din radacina, ci il indeparteaza numai de la suprafata epidermei. Prin urmare, dezavantajul este ca acesta va creste mult mai repede (in 3-4 zile);

# Dupa epilare, firul va creste mai des si mai gros, tocmai pentru ca nu a fost smuls din radacina. De aceea nu este indicat sa faci din epilarea cu crema un obicei;

# Crema epilatoare contine substante chimice a caror functie este de a dizolva keratina din care sunt compuse firele de par. Atunci cand acesti compusi intra in contact cu parul, va fi emanat un miros neplacut asemanator cu cel al sulfului. Acesta nu se va mai resimti insa dupa indepartarea cremei;

# Elementele chimice din compozitia cremei pot cauza iritatii serioase la nivelul pielii (inrosire, prurit, senzatie de arsura pe suprafata epilata). Asadar, daca stii ca ai epiderma sensibila, renunta la acest procedeu. In orice caz, nu este recomandabil sa folosesti crema epilatoare pentru indepartarea parului nedorit de pe fata.

| T30D0RA a răspuns:

Eu nu

| yellowalien a răspuns:

Nu. Am folosit doar de la Farmec, si nu am avut nimichee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu una nu m-am iritat, dar am avut o usoara senzatie de disconfort dupa ce am ilaturat-o(care a trecut dupa 5 minute). Mentionez ca nu am pielea sensibila.

| CIona1667 a răspuns:

Da, chiar ieri, cu crema cu orhidee de la farmec

| Catalin_Pavel_1986 a răspuns:

Da m-am iritat foarte rău pe piele și ma ustura foarte rău cu ce în pot da. Mulțumesc