| AliinaSomerhalder a întrebat:

Va dau un exemplu despre cum as vrea eu sa incep sa slabesc. Dimineata sa mananc un iaurt dietetic cu 0% grasime, la pranz piept de pui fript, la cuptor, sau peste la fel fript nu prajit, iar pana seara sa mananc fructe ( 1-2 mere, ori o portocala fruct sa fie - in afara de banane ca ingrasa ) + 2l de apa pe zi si sport aprox 60 de min toata ziua. As avea sanse sa slabesc pana pe 20 decembrie 10 kg? Mai am la dispozitie o luna, ce ziceti? Imi dati sperante sau nu?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Pare ok, insa mai bine mananci dimineata fructe pentru ca au mult zahar si iti vor rezerva energia pe ziua respectiva, iar seara mananca iaurtul dietetic. Mai ales ca seara se depun zaharurile de la fructe mult mai rapid, decat dimineata cand arderile sunt mai rapide.

| AliinaSomerhalder explică (pentru OoBunnyoO):

Chiar as avea sanse sa dau 10 kg pana pe 20 dec?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru AliinaSomerhalder):

Da, daca la pranz nu mananci 2 farfurii pline cu pui. Ideea este ca trebuie sa mananci mai putin, decat esti obisnuit. La inceput ti se va face foame. Insa stomacul se mareste si se micsoreaza in functie de cata mancare consumam zilnic. Daca vei incepe sa mananci mai putin, stomacul ti se va micsora si vei avea nevoie de mai putina mancare si pe viitor. Momentul in care incepi sa te ingrasi este momentul in care incepi sa iti fortezi stomacul prea mult, zilnic. Nu conteaza ce mananci, ci sa o faci cu masura si mancarurile foarte grase sau bogate in zaharuri sa fie intotdeauna dimineata. Dar eu cred ca daca te tii de el vei slabi. Eu cunosc pe cineva care a slabit 30 de kilograme in 2 luni, deci cred ca este posibil.

| AliinaSomerhalder explică (pentru OoBunnyoO):

Si eu cred ca e posibil. O fata a tinut exact ca mine si in 3 saptamani a slabit 15 kg doar ca ea se ducea la sala, eu nu ma duc la sala dar am in casa bicicleta eliptica si fac pe ea in jur de o ora pe zi + abdomene. Si nu, nu mananc 2 farfurii pline cu pui. Putin.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru AliinaSomerhalder):

Exageram cand spuneam cu 2 farfurii cu pui, ideea era sa nu mananci exagerat. Persoana pe care o stiu nu se ducea la sala, nici nu a facut sport in perioada respectiva, dar tot a slabit, doar cu dieta. Deci cred ca va merge.

| AliinaSomerhalder explică (pentru OoBunnyoO):

Mersi de incurajare :* :* :*

| OoBunnyoO a răspuns (pentru AliinaSomerhalder):

Pentru nimic. Iti urez bafta! happy

11 răspunsuri:
| stresat a răspuns:

Nici nu e sanatos sa slabesti atat de mult intr-un timp asa de scurt. Mananca mai putin, fa sport si vei slabi.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

10 kg n-ai nicio sansa. 3-5 kg, maxim.

| Allison314 a răspuns:

Cel mai bine este sa te duci la un nutritionist

| apocalypseArisen a răspuns:

Ok, planul tau e ingrozitor de nesanatos.

1. E imposibil sa slabesti 10 kg in mai putin de o luna. Pana pe 20 slabesti maxim 3, daca vrei sa le si tii jos. Crede-ma, mie mi-a luat o vacanta de vara sa slabesc 12 kg.

2. Daca mananci atat de putin te infometezi. Asa, in momentul in care incepi sa mananci mai normal pui tot la loc. Mai bine mananca moderat, nu mai putin de 1300-1400 de calorii si santos. Gen, fara prajeli, fara zahar, suc, junk si chestii foarte procesate. Bananele nu ingrasa, din moment ce nu cred ca le mananci cu kilogramele. Taie chestiile cu faina alba. Mai bine mananci paine si paste integrale.

3. Vezi cum faci cu exercitiile. Slabesti mai repede dac faci si cate ceva ca sa-ti dezvolti musculatura. Daca faci numai cardio ramai fleasca la sfarsit. Incearca vreo jumatate de ora de HIIT (High Intensity Interval Training), arzi mai eficient calorii asa. Si ia-ti zile de odihna de cate ori simti nevoie. Corpul tau are nevoie de pauza, altfel toata chestia asta devine daunatoare pentru tine.
4. Nu bea mai mult de 500 de ml. de apa dint-o data. Rinichii tai nu suporta mai mult de 800 de ml pe ora prea bine, asa ca bea guri mici pe parcursul intregii zile in loc s-o bei pe toata odata.

Nu lua chestia asta ca pe un regim militar. Daca te scapi si mananci 2 table de ciocolata intr-o zi nu-i capat de tara. Un kilogram de grasime se pune pe la vreo 3500 de calorii in plus, deci nu te speria si nu te simtii vinovata daca mananci mai multisor decat ai vrea. In primul rand, ai grija de sanatate, nu te lua dupa diete 'minune'.

| apocalypseArisen a răspuns (pentru apocalypseArisen):

As, si lasa iaurtul dietetic. Ai nevoie de grasimile alea. Iaurtul dietetic e atat de procesat ca nu mai e bun de nimic pe cand ajunge in pahar.