| DontLetMeGo a întrebat:

Va rog, spuneti-mi si mie cum se foloseste corect albastru de metil pentru a-mi colora parul.
P. S. : am parul negru, am vreo sansa sa se coloreze ceva?(albastru, verde, nu conteaza ce-o iesii). Sau ar trebui sa renunt? Nu vreau sa-mi decolorez parul...

9 răspunsuri:
| Muflă a răspuns:

@TatuEugen
E imposibil să faci părul blond fără să-l decolorezi, doar dacă ai deja o culoare foarte deschisă -_- Vorbim de vopsea, nu de magie

| Muflă a răspuns:

Tipu', vopselele alea aveau decolorant/oxidant/whatever în ele. Aceeaşi brânză.

| CookieMonsterRawr a răspuns:

Pai, daca esti bruneta, si te faci cu albastru, o sa se vada mai bine la lumina. EU folosesc substantele astea asa :. Dupa ce ma spal pe cap, imi unuc parul, [ nu e neaparat sa te speli ep cap dar sa nu fie parul uns]. asa, peurma...pun dopul la ghiuveta de la baie, sa nu curga apa, si umplu pe jumatate ghiuveta thinking apoi, pun putin albastru cat sa se coloreze apa. Iti bagi parul acolo si il ti cateva minute, si te joci cu mainile prin ell sa prinda culoarea. dupa aia til scoti, te stergi pe cap cu un prosop de care nu o sa prea imi ai nevoie, adica, te stergi doar putin cat sa nu curga pe jos laughing. usuci parul, cureti ghiuveta cu cif sau alt ceva, si gata >big grin

| benny a răspuns:

Mai bine renunta pentru ca albastru nu prinde pe negru poate ca daca aveai parul alb sau blond mai mergea, dar asa nu ai nici o sansa

| LondoneseCat a răspuns:

Din cate stiu, il aplici pe portiunea unde vrei sa se coloreze, il lasi 20 de minute-jumate de ora si apoi il speli.vezi ca daca iti faci bretonul sau ceva, sa ti-l prinzi peste noapte caci te vei trezi albastralaughing

Daca ai parul brunet slabe sanse sa se vada vreo culoare, poate doar reflexii albastre il lumina :*

fundita?:*:*

| Diabl0 a răspuns:

Fal blond daca nu il vrei decolorat, apoi dai cu albastru, da mai bine te-ai vopsi asa nu prea o sa fie sigur.

| Diabl0 a răspuns:

Muflă Nu fi asa sigur/a exista vopsele care te fac direct blond, am incercat chiar eu.

| InNax a răspuns:

Scumpa mea. Poti sa faci urmatorul lucru.Intr`un lighian cu apa calda adaugi o concentratie mare de albastru de metil in functie de cata apa ai pus si iti clatesti foarte bine parul in solutia aia.Nu garantez ca merge pentru ca nu stiu exact cat de inchis este parul tau la culoare.Dar daca vrei par albastru daca tot esti bruneta iti recomand o vopsea de par neagra cu reflexii albastre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@TatuEugen
Eu zic să nu te pui cu Muflă...totuși are ANI de experiență pe propia piele. -_-