| OSLOMELBOURNE a întrebat:

Vi s-a întâmplat ca pentru un detartraj sa vi se facă și radiografie?

Răspuns Câştigător
| Miruna333 a răspuns:

Nu, dar nu este anormal. Este pentru evaluarea sănătății osoase, Dacă există suspiciuni de probleme ale oaselor maxilare sau mandibulare, infecții sau pierdere de os, verificarea cariilor, pentru a detecta cariile dentare care nu sunt vizibile cu ochiul liber, evaluarea poziției dinților, planificarea tratamentului etc

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Asta nu, este exces de zel si daca acea clinica are cum banuiesc propriul aparat de radiografiat atunci inteleg de ce au mai vrut inca 80-100 de lei in plus, insa urat ceea ce fac!
Nu este nicio justificare sa faci radiografie pentru detrataj, detrataj este recomandat sa se faca de 2 ori pe an, ce faci faci 2 radiografii doar pentru detrataj?

| dullcat a răspuns (pentru Simpatic):

0.001% romani se duc la detartraj de 2 ori pe an.Restul se duc la dentist preponderent cand e nasol, la fel cum procedeaza si cu medicul de familie, iar atunci e logic ca se cere o radiografie, pentru a sti cum trebuie procedat.

| Simpatic a răspuns (pentru dullcat):

Inteleg foarte bine logica pe care mergi, dar nu au procedat corect, cand mergi pentru detrataj e una si cand mergi pentru carii e altceva!
Daca pacientului nu i s-au explicat aceste lucruri atunci am eu dreptate, daca pacientului i-a fost comunicat acest lucru de care ne zici, in vederea unor "lucrari" viitoare, atunci este foarte corect!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| dullcat a răspuns:

Daca nu ai mai mers la dentist de foarte multi ani, este normal sa ti se ceara o radiografie.

| Furnicuta000 a răspuns:

Radiografia a devenit o rutina la orice cabinet. De obicei medicii o fac pentru a mai stoarce de bani in plus rezolvand si celelalte probleme pe care le au oamenii. Adica te duci pentru un detartraj si el iti spune ca se vad pe radiografie si alte probleme si o sa incerce sa te convinga sa le rezolvi. Nu ma intelege gresit, problemele trebuie rezolvate dar poate nu de asta te-ai dus la stomatolog, tu te-ai dus in ziua aia pentru detartraj. Sau poate pur si simplu vor sa taxeze radiografia

| timidu89 a răspuns:

Nu