| Mov10 a întrebat:

Vreau sa-mi pun un cercel in buric, cum si cu ce asi putea sa-mi fac singura gaura(sau sa pun pe altcineva sa-mi faca dar vreau sa stiu cum si cu ce)

5 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Risti destul de mult daca iti faci singura gaura. Pe langa faptul ca o sa te doara mai tare, poti sa faci infectie sau chiar sa ajungi la doctor datorita complicatiilor.
In cazul in care tot vrei sa iti faci asta singura, dezinfecteaz bine zona cu betadina si foloseste un ac steril. De asemenea vezi ca si cercelul sa fie dintr-un material care nu predispune la infectie si care nu reactioneaza negativ cu pielea. De asemenea ai grija ca locul intepaturii sa nu fie prea profund sa nu atingi vreun vas de sange sau prea superficial sa iti faci cicatrice (de asta mai bine te duci la cineva care se pricepe). Ai grija ca si cercelul sa fie steril inainte sa il pui.
Repet: mai bine te duci la cineva care stie. Nu ti-am zis decat niste chestii generale pentru a nu iti pune singura viata si sanatatea in pericol.

| Λndrei a răspuns:

Eu zic ca mai bine te-ai duce la un doctor, ce te costa.Asa mergi pe risc, pentru ca nu sti daca acul tau este indeajuns de steril sau daca o faci in acest mod...

| Xster a răspuns:

Nu prea ai cum te-ai putea infecta si ajunge la spital deci mai bine lasa-i pe atai sa stie ca daca afli ca te-ai infectat vei ajunge la spital si va fi si mai rau

| iloverock21 a răspuns:

Te avertizez nu iti face ca ti se poate infecta foarte tare mai bine du-te la cineva care face asta tot timpul

| mihalis a răspuns:

Am avut o prietena care si-a facut singura cu cercelul.Dar i s-a infectat si a tras mult pana i s-a vindecat.Parerea mea e sa mergi la un salon specializat sa ti-l bage.Din cate am auzit nu costa mult.