| cristina93 a întrebat:

Vreau sa stiu semnificatia fiecarei culori... ex:
-alb-puritate
-negru-mister
geva de genul asta
^____^ big grin

Răspuns Câştigător
| RamonaMn a răspuns:

Rosu - Reprezinta energie, foc, pasiune, furie, pericol, sacrificiu, curaj, forta. Trebuie sa o folosesti in cantitati mici, prea mult rosu poate da nastere la conflicte, nervozitate ridicata. O poti folosi cel mai mult in partea de est a casei tale, poti picta un perete in rosu sau poti adauga draperii rosii. Aduce prosperitate, dar si dragoste, de aceea este recomandat sa fie folosita in camera de dormit, si nu in bucatarie, de exemplu, unde datorita surplusului de energie poti fi determinat sa mananci mai mult. Asa ca atentie, spre ce vrei sa-ti concentrezi energia obtinuta din aceasta culoare. O poti folosi cu succes si la serviciu unde va aduce prosperitate si apreciere in urma muncii desfasurate.

Maro - Culoarea pamantului, ceea ce sustine viata si ofera stabilitate si siguranta aducand roade pentru o viata sanatoasa. Folosita in exces aceasta culoare te poate transforma intr-o persoana foarte conservatoare. In cantitati insa mici si de nuante deschise te ajuta sa te relaxezi. Este o culoare ideala pentru bucatarii, la dulapuri sau vesela, favorizeaza sanatatea si induce sentimentul unui trai corect si sanatos.

Albul - Inocenta, moarte, viata, toate cele trei elemente se regasesc in aceasta culoare neutra si iti poate influenta foarte mult starea spirituala ducandu-te la extrem, de la fericire la tristete si invers. Adesea este folosita in combinatii speciale pentru a oferi armonie sufletului. Folosita in special ca o culoare principala pentru tavanul incaperilor ea ofera senzatia de inalt, reflectand lumina in mod egal in toata incaperea. Este o culoare ce poate schimba starea energetica a trupului uman in doar cateva minute.

Albastrul - Simbolizeaza energia oferita de puterea apei, loialitatea, intelepciunea, sinceritatea sunt doar cateva dintre mesajele pe care aceasta culoare le transmite. Folosita cel mai mult in camerele de baie deoarece induce acel sentiment de calm, relaxare, eliberare de orice fel de constrangeri trupesti sau spirituale.

Negru - din cauza conotatiilor ei negative este o culoare evitata prin trimiterile ei la tristetii, moarte, sentimente negative, demoralizare, depresie. Folosita insa drept contur sau pentru a oferi senzatia de umbre aceasta culoare poate aduce cu usurinta sentimentul de stabilitate insa, atentie, trebuie folosita doar in cantitati mici.

Verdele - Sanatate, vitalitate sunt doar doua din principalele influente ale acestei culori insa adevarata sa putere consta in vindecare, evolutie si bucurie. Este ideala pentru camera copiilor sau pentru sufragerie, induce sentimentul de prosperitate si armonie si imbina toate elementele esentiale ale naturii. Daca nu aveti timp sau bani pentru a adauga aceasta culoare peretilor, cateva plante vor fi suficiente pentru a aduce echilibru camerei.

Galben - Fericire, creativitate, este ca un suc energizant si stimulativ, aduce optimismul in modul tau de gandire. Poti vedea mai clar ideile si perspectivele fata de un anumit lucru. Te ajuta sa te organizezi mai bine si sa te concentrezi mai mult. Daca ai o stare de depresie sau nu ai chef sa duci un lucru pana la capat atunci adauga aceasta culoare in camera, in vestimentatie sau in accesoriile tale si vei fi incarcata cu o energie ce te va readuce la viata.

8 răspunsuri:
| cristina93 explică:

Ceva de genul asta scuzehee hee

| JackieSue a răspuns:

Uite un link care iti zice ce fel de persoana esti dupa culoarea favorita:
http://www.prieteni.ro/......0-136.html

Rozul semnifica prietenie, dragoste si feminitate, si este perceput ca fiind luminos, evanescent
Galbenul este culoarea soarelui si este asociat in mod frecvent cu fericirea, bucuria si energia vitala.
Cu siguranta cea mai calda culoare a spectrului, oranjul auriu este familiar, este benefic, energizant, pozitiv si expresiv.
Rosul intens este culoarea sangelui si a focului, de aceea il asociem cu energia pura, cu viata, pasiunea, iubirea, forta si hotararea. Este totodata cea mai dinamica culoare, inspirand miscare, viteza dar si agitatie.
Violetul purpuriu combina stabilitatea albastrului cu energia rosului.
Albastrul este culoarea cerului si a marii. Adesea este asociat cu profunzimea si stabilitatea.
Verdele este culoarea naturii. Simbolizeaza fertilitatea, armonia si prospetimea. Culoarea verde are o corespondenta puternica emotionala cu notiunea de siguranta. Verdele inchis este asociat cu partea materiala, cu banii.
Brunul este culoarea naturala a pamantului. Se gaseste in pamant, lemn si piatra.

Mai uita-te si singura daca vrei sa stii si altceva:
http://www.vreauculoare.ro/culoare/teoria-culorii.php

| JackieSue a răspuns:

Mie imi place verde in mod specialbatting eyelashes.

| inna a răspuns:

Rosu

Personalitatile 'rosii' sunt pline de viata si pasionale, constituind o sursa de inspiratie pentru ceilalti. Pe de alta parte, aceste persoane sunt adesea nestatornice si pot parea ca fiind 'atotcunoscatoare'. Ii sperie ideea de a parea prosti in fata celorlalti, ceea ce ii determina uneori sa recurga la tot felul de mijloace pentru a impresiona si a ajunge in centrul atentiei. Atunci cand vrei sa ai parte de mai multa energie si simti ca ea te cam paraseste, solutia ideala este culoarea rosie.
Analizat din punct de vedere emotional, rosul este asociat caracterului hotarat si pasiunii. La nivel fizic, expunerea la o lumina rosie accelereaza bataile inimii si creste circulatia sangelui. Alimentele de culoare rosie ( ardei gras si iute, pepene si tomate ) sunt sarace in calorii si pline de elemente nutritive.

Galben

Cei 'galbeni' sunt, de obicei educati si detin un spirit creativ bine dezvoltat. Sunt metodici si pot fi conducatori excelenti. Stiu foarte bine cum sa isi stabileasca emotiile si, de aceea, adeseori par impasibile. Daca ai probleme cu articulatia sa stii ca galbenul este solutia. Efectele stimulate ale galbenului pot fi benefice in artritele usoare sau in reumatism. Galbenul trebuie purtat aproape de piele, pentru ca efectul sa fie maxim. Culoarea galbena induce inspiratie si optimism si este ideala pentru a zugravi dormitorul copiilor sau o camera de studiu. Alimentele galbene, cum ar fi ardeii, fructele de mango, grepfruturile, lamaile si ananasul sunt excelente detoxifiante.

Verde

Personalitatilor 'verzi' le place sa-i ajute pe ceilalti. Prietenii lor ii considera oameni de incredere, insa si 'verzii' pot fi victime, asa ca, uneori, ar trebui sa acorde prioritate problemelor proprii. In cazul in care aveti tensiunea arteriala mare, solutia este 'verde'. Este culoarea de care ai nevoie cand simti nevoia de a te destinde, de a te relaxa, mai ales, fiind atat de utila cand suferi de probleme ale inimii sau de hipertensiune.

Portocaliu

Personalitatile 'portocalii' adora spatiile deschise, pentru ca sunt oarecum speriati de orice ingradire de natura fizica sau mentala. Ajutorul lor este oferit celor slabi. In cazul in care te simti deprimata, nu ezita de a purta ceva portocaliu. Aceasta este culoarea veseliei, a caldurii si senzualitatii. Util ca un intaritor si stimulent emotional, portocaliul este folosit in tratamentul depresiilor si este de mare ajutor la revenirea dupa un soc emotional. Are si efect antispastic, putand fi de folos in tratamentul spasmelor musculare si crampelor.

Roz

Culoarea preferata a mai tuturor fetitelor... Persoanele 'roz' sunt inteligente, atente cu ceilalti si optimiste. Lor le 'pasa' si de ceea ce este in jurul lor. Le place sa ii binedispuna pe cei care ii inconjoara si adesea au un aer mai tanar decat sunt. Un dezavantaj al lor ar fi faptul ca adesea sunt nehotarate. Asociat cu dragostea si romantismul, rozul te poate consola dupa o despartire. De asemenea, in cazul copiilor s-a observat ca stimuleaza creativitatea.

Albastru

'Albastrii' sunt sensibili, emotivi si singuratici. Intuiesc cu usurinta starile oamenilor, dar au tendinta de a nu se increde in ceilalti. Persoanele 'albastre' adora ordinea, devotamentul si compasiunea. Pentru a scapa de stres si a fi mai calma, solutia este 'albastru'.
Albastru reprezinta culoarea pacii, de asemenea, autoritatea si increderea - de aceea uniformele sunt, deseori, albastre. Este o culoare ideala pentru a fi purtata la un interviu pentru angajare. Este utila si in cazul in care ai probleme de hipertensiune, stres, insomnie sau anxietate.

Purpuriu si Violet

'Purpuriii' sunt persoane marcate de spiritualitate. Le place sa invete din experiente si sa citeasca despre vietile altora. Daca este nevoie de mai multa incredere in sine, solutia este 'purpuriu si violet'. Purpuriul si violetul sunt culori regale - asociate, in general, cu luxul, creativitatea, spiritualitatea si tot ceea ce este sofisticat. Amanadoua sunt considerate de a avea un efect benefic asupra starii mentale si sunt cunoscute drept culori care sporesc increderea in sine si forta spirituala. Aceste culori sunt intotdeauna pozitive.

Sursa: www.ele.ro

| Haydee a răspuns:

Buna.Am eu un raspuns pentru tine.Galben-semnifica lumina, maretie, inteligenta, gelozie, invidie si stimuleaza gandirea creatoare. Oranj-simbolizeaza caldura, energie, bucurie.Rosu-iubire,putere,lupta,foc,pasiune.Violet-tristete,durere,sinceritate.Albastru-puritate spirituala, delicatete, raceala, credinta.Verde-multumire,liniste,odihna,tinerete,speranta si stimuleaza activitatea intelectuala.Alb-lumina,pace,credinta,nevinovatie,curatenie.Negru-moarte,doliu,mister,intuneric,solemnitate,sobrietate.Sper ca ti-a fost de folos acest raspunsbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai zis ca vrei ceva de genul de ai scris acolo? Sper ca asta te va ajuta.

Rosul- simbolizeaza sensibilitea observatorului, este culoare foarte puternica si reprezinta culoarea pasiunii, caldura, foc, entuziasm si agresiune. Culoare rosu este specifica tipului activ, autonom, locomotor, competitiv, operativ.

Rozul -semnifica culoarea dragostei si este totodata cea mai romantica si afectiva culoare, culoarea sexualitatii.

Verdele - se spune ca este culoarea castigului financiar, iar cine il poarta e inclinata sa ia initiative efect de liniste, buna dispozitie, relaxare, meditatie, echilibru, siguranta si totodata exprima concentrare, siguranta, introspectie.

Albastrul- este culoarea intelectualului si simbolul unei iubiri ascunse, albastrul insemnand calm si reverie, liniste interioara, seriozitate.

Galbenul -este o simbolul geloziei si se potriveste persoanelor vigilente.

Albul - este culoarea puritatii si simbolizeaza vindecare, purificare, nou, neatins, calm, sinceritate.

Negrul - are un impact negativ asupra persoanei si semnifica confuzie, nehotarare, durere, despartire.

Movul - movul este este culoarea indiferentei.

Griul - este simbolul puterii si stabilitatii financiare.

Maroul-semnifica maturitate si sinceritate.

Portocaliul- se spune ca este culoarea fericirii care ne duce cu gandul la optimism si veselie.

Daca vrei sa aflii mai multe despre asta, ai putea incerca sa cauti pe Google " semnificatia culorilor " si cred ca vei gasi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde pot gasi si eu culorile astea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ke su