| BeHappyForMe a întrebat:

Vreau si eu remedii naturale masti pentru fata (cosuri ten gras anticearcane) si pentru par gras! dau funda!

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Poti sa-ti cumperi de la Aslavital pudra de argila o gasesti si la magazinele naturiste cat si pe la supermarketuri, pe cutie scrie cu ce sa o combini, pentru tipul potrivit al fiecaruia. Ca anticearcane vezi sa nu ai probleme de sanatate, astea poate fi una dintre cauze, de la ficat se trag, daca nu intreaba medicul de familie iti poate recomanda ceva creme ori ultima varianta creme tip fond de ten pentru anticearcane se aplica inaintea fondului de ten. Iar pentru parul gras, sampoanele tratament din farmacii, de la Ducray ori Klorane, efectul lor este dupa 1-2 luni de la terminarea flacoanelor. Evita sa folosesti balsam ori evita sa aplici la radacina, de cele mai multe ori ele iti ingrasa parul.

3 răspunsuri:
| Oanaaa123496 a răspuns:

Eu folosesc masca de argila(cumperi de la Plafar o cutie si folosesti o lingura si putina apa-cat sa fie cremoasa pasta). pentru cearcane-castraveti,gheata, somn. poti sa mai incerci si gomaj hidratant din miere si zahar, sau o masca din fructe pisate cu lamaie

| BugsBunny_8643 a răspuns:

Masca cu suc de mar - curatati de coaja cateva mere de vara si radeti-le pe o razatoare de sticla sau din material plastic. Stoarceti pulpa fructului printr-un tifon. Ungeti-va cu sucul rezultat pe fata, pe sani si pe gat. Sucul marului da vigoare tesuturilor.

Masca cu pepene galben - este indicata mai ales in ingrijirea tenului uscat. Se unge fata in fiecare seara cu urmatorul amestec: apa distilata sau fiarta + lapte proaspat nefiert + suc de pepene - in cantitati egale (cate un paharel de tuica din fiecare) bine amestecate.
Miere. Pentru un ten uscat, aplica un strat subtire de miere pe fata, lasa-l sa actioneze cateva minute si apoi clateste cu apa calda.

Ulei de masline. Acesta are multe proprietati benefice. De preferat este sa folosesti unul extravirgin.

Miere si ulei de masline. Amesteca doua lingurite de otet de mere, o lingurita de ulei de masline si o lingurita de miere. Aplica si lasa 10-15 minute. Clateste cu apa calduta.
Eu ti-am dat masti numai pentru fata!

| frumm10 a răspuns:

Pai ai putea face o masca pentru cosuri si ten gras din miere si scortisoara...nu stiu exact cat din fiecare.pui la ochi dar, bineinteles nu exagerathappy