| anonim_4396 a întrebat:

Masti naturale / remedii pentru cosuri pe fata si bubite?!

2 răspunsuri:
| SecretName03 a răspuns:

Nu am sa-ti dau copy paste de pe nu stiu ce site "specializat" si nici n-am sa te indrum sa cumperi produse pe care doar arunci banii, iti dau un sfat practic: ai grija sa ai intotdeauna fata curata, demachiaza-te seara si dimineata, foloseste un tonic bun si asa eviti aparitia cosurilor, e mult mai bine sa previi decat sa te confrunti cu problema in sine.
Si ca sa revin la intrebare, foloseste cu incredere crema de galbenele, in cateva zile dispar cosurile, e un fel de crema universala, buna pentru mai toate problemele. Poti incerca sa te speli cu ceai din musetel si sa folosesti ca antiseptic o lotiune pe baza de salvie sau pur si simplu, o felie de lamaie aplicata pe zona cu probleme.

Daca vrei cu adevarat masti naturale iti voi da o serie complexa :

Masca cu iaurt si portocale

* Amestecati bine o lingura cu varf de iaurt si sucul de la un sfert de portocala. Intindeti amestecul pe fata cu degetele. Veti avea atat o senzatie de raceala, cat si de relaxare. Lasati timp de 5 minute si apoi clatiti. Daca va simtiti apatica, aceasta masca e perfecta pentru dvs.

Masca cu malai si portocale

* Luati o portocala curatata su puneti-o intr-un blender impreuna cu malaiul, in cantitatea dorita. Adaugati un sfert de ceasca de faina de ovaz si amestecati bine. Aplicati pe fata usor umeda. Lasati timp de 10 minute, apoi stropiti cu putina apa calda si masati cu miscari circulare pielea fetei. Clatiti apoi cu apa calduta.

Masca delicioasa cu mere

* Un sfert de mar, o jumatate de lingura de frisca, o lingura de miere, o lingura de faina de ovaz. Se amesteca totul bine pana cand se face o pasta moale. Se aplica pe fata timp de 15 minute si se clateste cu apa calda.

Masca cu iaurt si miere

* Amestecati o lingura de miere, o capsula de vitamina A, 1 lingura de iaurt si un galbenus de ou. Ca sa mai subtiati amestecul, adaugati putin amidon de porumb. Aplicati masca pe pielea curata si lasati timp de 20 de minute. Clatiti cu apa calduta.

Masca cu zer

* O treime de ceasca cu ovaz tinut cateva ore in zer. Strecurati bine. Adaugati o capsula de vitamina A si amestecati bine. Aplicati pe pielea curata si lasati 10-15 minute. Clatiti cu apa calduta.

Masca cu faina

* O treime de ceasca cu faina integrala de grau amestecata cu lapte pana formeaza o pasta. Se aplica pe fata si se lasa timp de 15-20 minute. Se indeparteaza cu apa calduta.
Masca de migdale

* Macinati 25 migdale sau cumparati o punga cu migdale gata macinate. Alestecati cu o bucatica de aloe curatata. Adaugati cateva picaturi de ulei de susan si amestecati bine. Umeziti fata cu un pic de lapte sau apa calduta. Aplicati masca si lasati timp de 15 minute. Clatiti cu apa calda.

Masca cu faina de ovaz si miere

* O jumatate de ceasca de ovaz, 3 linguri de miere, un galbenus de ou. Amestecati ingredientele si aplicati pe toata fata. Masati masca cu miscari circulare. Lasati timp de 10 minute.

Masca cremoasa cu avocado si miere

* 2 linguri de avocado facut piure, 3 linguri de miere, un ou. Amestecati cu grija, apoi aplicati pe fata curata.

Masca nutritiva

* 2 linguri de miere, 3 linguri de ulei de masline sau ulei mineral, un ou. Amestecati ingrediente cu atentie. Apoi adaugati un albus de ou. Inchideti amestecul intr-un recipient si agitati bine inainte de a aplica pe fata.

Masca cu tarate

* Amestecati 2-3 linguri de tarate cu 1 lingura de ulei de masline si un galbenus de ou. Lasati 10 minute si clatiti cu apa calduta.

Masca exfolianta

* Albus de ou, faina de ovaz. Amestecati bine si masati cu miscari circulare. Apoi lasati albusul de oua sa se usuce. Clatiti cu apa clada. Faina de ovaz exfoliaza si face minuni pentru piele. Albusul de ou face pielea moale.

Masca hidratanta cu miere si lamaie

* 1 lingura de miere la temperatura camerei, 1 lingura de suc de lamaie. Se amesteca. Aplicati timp de 30 de minute si clatiti cu apa calda.

Masti cu castravete

* O jumatate de castravete taiat bucati, 2 linguri de lapte praf, un albus de ou. Amestecati pana cand totul devine o pasta moale si aplicati cu miscari verticale pe fata si pe gat. Lasati timp de 30 de minute. Clatiti cu apa calda.
* O jumatate de castravete, un albus de ou, o lingura de suc de lamaie, o lingurita cu menta uscata. Amestecati ingredinetele intr-un blender. Tineti la frigider timp de 10 minute. Aplicati pe fata si lasati timp de 15 miute. Caltiti cu apa fierbinte, apoi cu apa rece.

Masca egipteana

* 1 ou batut, o jumatate de lingurita de ulei de masline, 1 lingura de faina, un sfert de lingurita de sare, o lingura de lapte intergral. Amestecati incredientele pana cand devine un amestec cremos. Aplicati pe fata si pe gat si lasati 15 minute. Clatiti bine cu apa rece.

Masca nutritiva

1 ou, 1 lingurita de ulei de migdale, un pic de frisca. Amestecati si aplicati pe fata timp de 15 minute. Clatiti cu apa rece.
Sper ca te-am ajutat!batting eyelashes

| Farkas_Martin_Ioana_1991 a răspuns:

Buna seara. Oare pentru bubite pe fata de la praf si caldura ce crema naturala as putea folosi? Am tenul gras.