| xDeeDee a întrebat:

- Vreau si eu cateva remedii naturale pentru tenul gras si cosuri. Stiti cateva puppy dog eyes? Va rog, am nevoie urgenta. Multumesc anticipat >:d

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @Rozzy!
Este bine să ai o alimentație echilibrată îmbinată cu remediile naturiste pe care dorești să le aplici.
Curatare cu tarate de grau. Bunicile cunosteau prea bine proprietatile calmante si cicatrizante ale taratelor de grau, atat de importante pentru tenul gras si cu impuritati. Se incalzesc 2 linguri de apa, se adauga 1 lingura de tarate de grau, amestecand. Se curata imediat fata cu aceasta pasta, apoi se clateste.
Masca din portocale pentru ten gras. Masca din portocale stimuleaza circulatia si normalizeaza secretia de sebum. Nu se va folosi decat suc de portocala proaspat presat. Se stoarce o jumatate de portocala si se adauga circa 8 linguri de faina. Se amesteca pana se obtine o pasta care poate fi intinsa. Se aplica pasta cu o pensula pe pielea
curatata si se lasa 20 de minute sa actioneze. Se spala cu multa apa calda.
Baie
de aburi pentru fata. Caldura umeda a unei bai de aburi dilata porii, usureaza eliminarea sebului si curata pielea. Se pun 5 l de apa la fiert si se oparesc 2-3 maini de frunze de menta sau salvie. Se tine capul deasupra oalei, acoperindu-l cu un prosop care sa nu permita iesirea aburului. Dupa 10-15 minute se tamponeaza transpiratia cu o panza moale si se stropeste fata cu apa rece.
Și mai multe detalii găsești aici http://www.codrosu.ro/......enul-gras/
Să ai zi cu zâmbet!

5 răspunsuri:
| SamSon a răspuns:

Pasul 1: Renunta la cat mai multi dintre urmatorii factori daunatori: fumat, cafea, ciocolata, fast-food si toate mancaruri grase in general.

Pasul 2: Renunta la obiceiuri de genul: stors cosuri, folosirea spirtului pentru a-ti curata tenul, atingerea tenului cu mainile nespalate, folosirea cremelor pe baza de grasimi.

Pasul 3: Spala-te pe fata cu un gel special pentru ten gras. Noi iti recomandam gelul de curatare pentru ten gras de la Nivea.

Pasul 4: Foloseste in fiecare dimineata si seara o crema speciala pentru ten gras.

Pasul 5:

Demachiaza-te in fiecare seara si foloseste o lotiune tonica imediat dupa demachiere.

Demachiant pentru occhi Essentials, Garnier

Pasul 6: Foloseste o data pe saptamana un exfoliant.

1. Botanics Purifying Facial Scrub, Boots - exfoliant delicat ce actioneaza in profunzime, eliminand impuritatile

2. no7 Gentle Renewing Granule Free Exfoliator, Boots - formula delicata, cremoasa si satinata; nu contine chimicale sau granule exfoliante si elimina eficient impuritatile si celulele moarte de la suprafata.

Pasul 7: Poti folosi si o masca naturala din argila amestecata cu ceai musetel. Amestecul obtinut din cele doua se aplica pe fata, evitand zona ochilor. Se lasa 15 minute apoi se spala cu apa minerala.

| iulia_7948 a răspuns:

Masca cu argila si castaveti sau rosii. argila o gasesc la magazin sau la farmacie, sau la cosmetice, usor ieftin si f f eficient

| GeorgeGabriel a răspuns:

Incearca gerovital plant

| zmaster4M a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti recomand dar eu folosesc crema Nivea si e foarte buna pentru ten... mie mi-a dat rezultate favorabile... Succes

| llylaav a răspuns:

Hmm...