| Perseverance a întrebat:

1.Merita facultatea de drept?
2. Avocatul castiga bine in Romania?
3.Ai timp si pentru alte activitati(sala de exemplu) in timpul facultatii de drept?
4.Care este salariul unui avocat in tara noastra?
5. Daca am terminat facultatea de drept in Romania pot sa fiu avocat in alta tara?(Tinand cont ca sunt alte legi)

2 răspunsuri:
| eliancodrut a răspuns:

Sa-ti raspund la fiecare intrebare.
1. Daca se merita? E la fel ca si multe alte facultati:poti sa fii somer cu diploma de drept.
2. Avocatii castiga destul de bine, in functie de cat de buni sunt. Dar... e foarte greu sa intri in breasla lor. se da examen la intrare - examen de multe ori cu dedicatie.
3. Cu alte activitati depinde...
4. Avocatul nu e salariat, el este liber profesionist. Este platit de clientii pe care ii are in procese. Din castigul lui plateste 16% impozit, CASS si CAS, contributie la baroul unde este inscris si altele. Dar au venituri mult peste alte categorii. Dar... vezi raspunsul 2.
6. Trebuie sa dai ceva examene ca sa pledezi intr-o anumita tara. Difera de la tara la tara. Ca sa poti sa dai examen trebuie sa cunosti la perfectie limba tarii respective si legislatia din aceasta tara: atat legi, cat si procedurile judiciare specifice. Deci mai faci o jumatate de facultate, daca nu mai mult.

| ymma a răspuns:

Nu se merita facuta facultatea de drept...sunt multi care au terminat si inca nu si-au gasit de lucru..acest lucru este valabil si in alte tari nu numai Romania