| Geanny94 a întrebat:

Am 17 ani si nu sunt hotarata ce sa fac pe viitor(ma refer la cariera). Inca de mica imi doresc sa fiu politista.Acum invat la un liceu pe profilul jurnalism.Am aflat ca la academia militara imi trebuie foarte multa matematica iar eu din cls a 11-a nu mai fac. Apoi am vazut pe net ca la scoala de subofiteri imi trebuie engleza si romana(astea fiind materiile mele de baza).
Unii n-au descurajat spunandu-mi ca nu fac cine stie ce cariera de la subofiteri, si nu stiu ce sa fac.
Care ati fost in situatia mea, cum ati procedat? Aveti idee cam cat e un salariu ca politista de frontiera?

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu ce vrei, ofițer militar sau ofițer de poliție?
Pentru a deveni ofițer în Poliția Română trebuie să urmezi cursurile Academiei de Poliție "Alexandru Ioan Cuza" București ori subofițer de poliție la Câmpina sau Slatina.
Polițistul aparține Ministerului Administrația și Internelor iar militarul Ministerului Apărării Naționale.
Cum ai ajuns să crezi că vrei să fii polițistă de frontieră? Nu uita că noi vrem să aderăm la Spațiul Schengen iar frontierele interne nu or să mai fie și adio polițist de frontieră!
Nu te duci la frontieră să ceri șpagă!
Salariile sunt mici că avut Boc grijă să le taie cu 25%, trecând peste acest aspect cu salariul netăiat se poate trăi din salariu de polițist.
Succes.
Crăciun fericit!
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună din nou.
Caută la ei pe site, trebuie să înveți să te descurci dacă vrei să ajungi polițistă!
Când o să ai un caz de rezolvat ce vei face? Întotdeauna caută sursa pentru a dezlega misterul, ține minte de la mine.
www.academiadepolitie.ro
Succes.
Pa, pa.

| Malvina24 a răspuns:

Si eu sunt in situatia ta numai ca nu ma gandeam la acestea. Mi-e greu sa aleg, sa-mi decid viitorul.Pana la urma imi iau inima in dinti si aleg.La fel fa si tu.Decide tu nu te lasa influentata.

| ProjectJackpot a răspuns:

Mai bine fa dreptul si gata.

| Geanny94 explică:

Si pentru a fi admisa la Academiei de Poliție "Alexandru Ioan Cuza" București la ce materii trebuie sa dau examen?

| maria_2629 a răspuns:

Si eu sunt cam in aceeasi dilema...nu stiu ce sa aleg intre academia de politie si facultatea de constructiisad eu sunt intr-a 12 a si de doi ani ma gandesc pe care, din doua, sa o aleg. Cu gandul la politie sunt dintr-a 8a, dar s-au facut atatea schimbari in politie incat nu stiu ce sa fac. As vrea sa stiu, daca ma poate ajuta cineva cu vreun sfat, care din doua ar fi o mai buna alegere. As vrea sa ma apuc de invatat pentru admitere de acum, ca deja e tarziu. dar, pe care sa o aleg?