| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 (sunt minor), am depus un dosar la Kaufland sa ma angajez, am fost la interview si am fost acceptat. Problema este ca ei nu pot sa-mi dea banii in mână asa ca imi trebuie un card sau ceva pe care sa imi pună banii. Am fost la ING, BT, BRD etc. Si nicio banca nu-mi poate face card. Doar la BRD mi-au spus ca pot sa-mi fac un extras de cont si sa-mi scot banii cu unul din părinți de la banca. Dar nu stiu daca ei imi pot pune banii pe asa ceva, aveti voi alte idei?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, toate bancile iti pot deschide cont bancar de minor si iti pot da un card de debit, cu care poti scoate banii la ghiseu sau la un automat bancar.
la deschiderea contului bancar trebuie sa mergi cu unul din parinti si cu buletinele voastre in mana.

Extrasul de cont este o lista cu toate tranzactiile care s-au facut in contul tau bancar, neputand sa scoti bani cu o foaie de hartie.

Mergi cu un parinte la banca sa-ti sechizi un cont bancar si sa ceri un CARD de DEBIT pentru acel cont, ca sa poti sa scoti bani cu el. Stiu cei de la banca!

| Leonard086682 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am înțeles ca pot sa-mi deschida un cont bancar, dar fara card. Asa ca in fiecare luna trebuie sa ma duc sa scot banii cu unul dintre părinți de la banca

| Violleta2022 a răspuns (pentru Leonard086682):

Toate bancile ofera carduri!

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Pentru angajare full time trebuie sa ai minim 18 ani. Vorbeste cu parintii sa vezi ce se poate rezolva, sau ia in considerare sa termini liceul si abia apoi sa te angajezi, cand nu vei fi impiedicat in asemenea moduri de varsta si alte aspecte.

| StoicAnalysis a răspuns:

Du-te cu parintii tai la banca sa faca unul pe numele tau, dar pentru minori/elevi. Au in oferta lor asa ceva, doar ca nu ti-au facut pentru ca ai fost singur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie să te duci la bancă cu unul dintre părinții tăi.

| newaccountbye a răspuns:

De ce nu fac părinții tăi un card pe numele lor?