| anonim_4396 a întrebat:

Am 18 ani si inca nu stiu unde sa dau, as vrea sa dau la kinetoterapie,dar din cate am auzit salariul e slab si ma gandeam la arhitectura talent la desen am,la mate sunt destul de slaba. Unii zic ca e foarte greu sa intri la arhitectura dar si facultatea insasi, altii zic ca e ok.Pareri?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La arhitectura se face multa matematica fizica si rezistenta materialelor, deoarece sunt vitale in proiectarea de cladiri, constructii si calculatul rezistentei materialelor pe un anume numar de ani samd.

| WaterDrop a răspuns:

Interesant cum sari de la kineto la arhitectura happy Kineto este intr`adevar prost platita, cel putin la noi in tara. Arhitectura este usoara atata timp cat esti dispusa sa investesti mult timp in afara cursurilor facand proiecte, pentru ca vor fi multe. Arhitectura este de asemenea scumpa, nu atat taxele, cat materialele necesare pentru proiecte.

| gothicbat a răspuns:

Nu te lua după "cât vei câștiga".
Ia-te după ce îți dorești să faci, dacă faci ceva cu pasiune și devotament și mai ai și ambiție, vei câștiga bine în orice domeniu.

| elcosmin a răspuns (pentru gothicbat):

Ba ar cam trebui sa se uite si la salarii. Eu sunt tot a 12-a si inca ma gandesc la viitorul meu si nu stiu ce sa aleg. Trebuie sa faca ce-i place, dar sa-si gaseasca o meserie si frumoasa si banoasa. Degeaba ei ii ppace sa picteze daca nu are ce face cu pictura in tara asta. Intelegi!? Trebuie sa fim realisti

| gothicbat a răspuns (pentru elcosmin):

Ok, fă/faceți ce vreți, eu mi-am spus părerea. laughing
Și hai, mai ușor cu tonul, că nu ne tragem de șireturi să "țipăm" unul la altul.
Take care.

| elcosmin a răspuns (pentru gothicbat):

Nu te panica ca nu am "tipat" deloc. Cat despre ton, nu cred ca mi-ai auzit tonul vocii sa stii daca am vorbit frumos sau urat. Am impresia ca iti place sa te ataci si sa te victimizezi. Nu te-am jignit, doar mi-am dat si eu cu parerea despre opinia ta in privinta locului de munca. Asta nu inseamna ca ti-am vorbit urat.

| Anemoneeeeee a răspuns:

La kineto depinde daca vrei kineto la sport dar din cate stiu este si la Facultatea de Medicina. La faculta de sport faci foarte mult sport si trebuie sa stii biologie, iar dincolo nu faci sport ai nevoie de multa biologiehappy pana la salar faci faculta si te angajezi tu undeva poate vei descoperi ca te atrage altceva. Arhitectura? este groaznica nu faci nimic cu ea, am un amic este vanzator de creioane colorate si chestii, castiga peste 1000 de euro cred ca o sa-i faca statuie el stie tot ce se intampla in acel magazin, a terminat arhitectura dar nu si-a putut gasi loc de angajare. Nu mai este nevoie de arhitecti! Ci crede-ma daca nu predomina la tine partea logica iar aici ma refer la mate, sa stii ca matematica este super importanta, amin, iti jur, bine ai nevoie si de partea artistica. Nu faci nimic cu arhitecturahappy
Eventual, ce cred eu ai putea sa fi designer de interiorwinking

| Anemoneeeeee a răspuns (pentru Anemoneeeeee):

Adica, faci cu arhitectura trebuie doar sa fi incredibil de bunstraight face si eu am vrutlaughing si pnm... ehhhappy Iti recomand mai ales pentru ca esti fata design-ul de interiorhappy daca iti place sa faci poze, esti creativa, etc.

| AndreeaMonica25 a răspuns:

Sa stii ca cele mai căutate domenii in materie de locuri de munca, cele mai bine plătite si foarte recunoscute sunt cele in domeniul IT si Inginerie! Succes!