| Shane a întrebat:

As vrea sa stiu mai multe despre arhitectura. Cat de greu este sa intri, cata pregatire iti trebuie, chestii de genul. Daca nu ai un talent extraordinar la desen, ai vreo sansa?

1 răspuns:
| BeardedSamurai a răspuns:

Salut, conteaza unde te duci, la o facultate sau un liceu?
Daca e cazul de liceu la arhitectura nu conteaza asa mult talentul de fapt parerea mea este ca nu prea conteaza talentul pentru ca munca face totul, e parerea mea fiind la desen, te poti duce la un liceu de arta, exista clasa de arhitectura si ca sa poti intra acolo va trebui sa dai niste probe, la arhitectura nu stiu care sunt probele exact dar cred ca sunt tot 2 ca la desen, ma refer ca tot 2 trebuie sa dai ca probele sunt diferite, poti intra, nu iti trebuie mare talent, trebuie sa iti placa, sa te pasioneze sa iti faca placere ca asta este cel mai important, sunt multi la mine in liceu care sunt bata la desen, dar sunt in liceu pentru ca au intrat, cei care adora ce fac desigur ca se descurca, daca iti va placea te vei descurca, nu stiu daca este asa si la alte licee, dar inainte de probe se face o pregatire timp de vreo saptamana, doua, nu ai nevoie de mare lucru, si nu e greu, ci doar atentie si placere, e important daca vrei sa intrii cu o nota mare, intr-un liceu de arta se intra prin concurenta fiind liceu cu profil vocational pe numarul de locuri, daca nu e concurenta intrii cu siguranta, tu trebuie sa pui suflet in ceea ce faci, si exersarea e cheia, si eu m-am mirat cat de bine desenez acum, asta doar pentru ca am exersat si mi-a placut, inainte desenam ca o carpa si acum tot tind spre a face ceva mai bine.
Eu am intrat usor cu 9 la prima proba si 7 la a doua si media a fost 8.
Daca e vorba de facultate trebuie sa ai deja liceul facut, dar presupun ca e vorba de liceu.
Sper ca te-am ajutat, sa ai o zi placuta!