| OhGodWhy a întrebat:

Am 21 de ani si nu stiu incotro sa ma duc mai departe in viata.
Am luat bacul acuma 1 an jumate,si nu stiu ce sa fac in viata,
M-am nascut intr-un domeniu al comertului, adica avem vreo 2, 3 magazine.Si este singurul lucru pe care il fac de cand ma stiu.
Dar este un domeniu foarte greu si foarte stresant, esti practic un caraus toata viata.Iti rupi spatele zi de zi 14-15 ore zi de zi.
Si vreau sa ma duc la o facultate sa reusesc ceva in viata.Dar cred ca sunt cel mai nehotarat om din intreaga olaneta, nu stiu dupa 3 ani de la terminarea liceului nu stiu unde sa ma duc, parintii vor sa ma duc undeva sa imi fie bine ca de ex, la farmacie sau sa devint dentist sau medic.Dar eu nu am inclinatii inspre nimic.Sunt si mai timid si antisocial de felul meu.Cred ca si jumate dependent de calculator.
Deci va rog un sfat sau ceva sfat din experienta altora care au trecut prin asta, si cum au trecut peste asta.
Nu stiu daca merita sa exist cu un astfel de cap si cu o astfel de personalitate.Parintii au facut tot posibilul sa-mi fie bine.
Dar am fost si foarte mult certat la viata mea de tata si am trait intr-un mediu stresant, nici la scoala nu am fost foarte social, am fost si hartuit de copii si foarte nehotarat si timid.
Cred ca este ultimul an in care pot face o schimbare.
Va multumesc pentru cei care ati citit pana aici.
Respect!

3 răspunsuri:
| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Eu nu am trecut prin asta, dar stiu pe cineva cu o poveste putin asemanatoare. Este vorba despre verisoara tatalui meu care isi dorea sa devina fashion designer. A facut si liceul de arte, a mers la facultate, insa a ajuns vanzatoare, in final. Muncea in fiecare zi si venea obosita acasa. Mama ei a fortat-o sa mearga la facultatea de medicina, chiar daca ea nu-si doarea asta, cu toate ca muncea in fiecare zi, nu-i placea medicina. Insa, a hotarat sa-si asculte mama. A devenit asistenta medicala si acum sta toate ziua in spital. Ii place foarte mult meseria asta. La orice ora din zi sau din noapte ea este acolo.
Dar tu nu trebuie sa urmezi neaparat medicina, asta vor parintii tai. Cred ca orice parinte isi doreste asta.
Daca esti bun la sport, incearca la politie. Poti face cateva meditatii la limba romana si engleza, si istorie daca iti trebuie, si poti da admitere. Daca nu, poti incerca ceva din domeniul calculatoarelor. Ai zis ca esti dependent de ele, daca asta iti place, de ce nu?
Ai 21 de ani, nu-ti face griji, nu este timpul pierdut. Ai tot timpul din lume.
Cand iti alegi jobul, trebuie sa te raportezi si la lucrurile care iti plac si la care te pricepi. happy
Succes!

| SebastianBoanca a răspuns:

Eu am 20 de ani. Am luat Bac-ul de un an. In viata asta am trecut prin foarte multe provocari. Eram foarte timid, m-am balbait tare 10 ani de zile si imi uram viata. Ma uram pe mine foarte mult. Asta era cam pe la 15 ani. Nu mi-a fost usor sa fiu propriul meu inamic si stiu si cum e sa faci ceva ce simti ca nu te atrage deloc, sau iti face rau. Ideea este ca si acum trec prin multe provocari, dar acum sunt mult mai puternic mental si nu ma mai balbai aproape deloc. Daca vrei, pot sa vorbesc cu tine pe facebook sau aici pe TPU, in privat. Dar doar asa te ascult mai departe daca esti si dispus sa faci ceva, niste pasi mici. Daca nu esti dispus e o pierdere de timp pentru amandoi, dar daca esti dispus, eu te ajut cu mare drag cu cunostintele mele din psihologie/dezvolatare personala si constientizarile din viata mea. Astept raspuns de la tine

| Cavani1999 a răspuns (pentru SebastianBoanca):

Eu as avea nevoie de ajutorul tau happy