| AvalohAlyn a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu un sfat ceva sau orice..Cand eram mic aveam o groaza de prieteni cu care ma jucam,acum nu mai am niciunul, in viata reala, m-am inchis in mine si m-am departat de majoritatea, sunt cam timid, mi-e mai usor sa vorbesc pe netsad Am mai spus asta o data pe TPU mai demult.E frustrant si trist.Am avut depresie dar am trecut de ea, acum am doar melancolie.Cand eram mic eram sociabil acum ma pierd cand trebuie sa vorbesc cu un adult sau cand sunt mai multi intr-un grup, poate cineva sa imi dea un sfat ce as putea face? Ma simt singur, sunt si singur la parinti, parintii ma iubesc, sunt ok dar nu e de ajuns.Practic nu am viata sociala.Pe net am cunoscut foarte multi oameni in decursul a 10 ani de cand am net dar pe net sa cunosti oameni e bullshit, nu te ajuta cu nimic.Sunt mai linistit de felul meu dar stiu sa si glumesc, mai demult ma gandeam sa plec de acasa si sa ma duc intr-o padure sa nu mai stiu de nimic dar ma gandesc la parinti...nu mai am depresie, sunt mai energic, mai ok dar melancolia ma omoara.E frustrant sa traiesti degeaba pe pamantul asta.Practic tot ce vreau sunt cativa prieteni,amici cu care sa vorbesc,vedeti avatarul meu,ma reprezinta cel mai bine,eu,singur,trist cu motanul,sincer nu vrea sa ma victimizeez dar e bullshit viata asta, in Dumnezeu cred mult insa nu ma duc la biserica, am credinta in suflet si asta e de ajuns, va dati seama ca de iubita nici nu poate fi vorba, cine ar sta cu un 'antisocial"? Sau timid sau baiat linistit? Si practic habar n-am cum sa ma comport intr-o relatie.Mai demult,mi-a zis un coleg,eram nou in clasa,de abia ma mutasem,ca fetele ma simpatizeaza,bine,unele dar eu parca fug de ele,le resping, si asta din timiditate, ati mai vazut ratat ca mine? Mi-am facut curaj sa va zic ce am scris in intrebarea asta, practic nu am avut adolescenta, copilarie am avut dar adolescenta iocsi sunt foarte frustrat si trist din cauza asta.M-am mutat de 3 ori de cand sunt la liceu si peste tot am lasat o impresie buna,am invatat, ajutam colegii, eram de treaba dar prea retras, prea in banca lui, prea timid.Sincer mai bine ma nasteam fata, ca n-am fata de baiat..macar daca as fi cine stie ce urat si aurolac.dar nu sunt.si uite asa sufar.sufar.Ce as putea face? Dati-mi va rog cateva sfaturi.Inafara de sinucide-te sau da-ti foc, ca asta o sa fac daca o sa mai sufar mult.Viata mea de acum e un bullshit.E ca un mar fara gustsad Ma consolez ca ma mai joc cu motanul, pe calculator si mai vorbesc pe internet cu prietenii virtuali.Dar e nasol tare.Ce sa fac? Mai are rost sa sper ca va fi mai bine?

21 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey! ツ

Omule, eu am doar 3 prieteni adevarati dintre care 1 este varul meu care oricum este mai mare decat mine cu 7 ani.
Hai sa-ti explic de ce s-a ajuns aici. Am facut 6 ani de karate. Aveam multi prieteni si acolo dar si la scoala.
In clasa a 8-a, pe la sfarsitul anului colegii incepusera sa se distanteze de mine. Pana atunci le oferisem mereu temele si lucruri de genul. De aceea stateau pe langa mine. Treptat m-au parasit unul cate unul. Am fost suparat, ajunsesem la un liceu foarte bun iar prietenii mei *fostii* spuneau ceva de genul ca numai "Cei cu pile ajung acolo" cu toate ca eu avusesem cea mai mare medie dintre ei deci era normal sa intru.
Am fost foarte suparat... dar ma consolam cu acele cursuri de karate.
Rand pe rand, seniorii, prietenii mei, colegii mei la bine si la rau au inceput sa plece unul cate unul, ori la facultate prin alte orase, ori s-au mutat, ori au plecat fara sa dea vreo explicatie.
Ramasesem singur cu matahalele de centura neagra.
Fiecare meci devenise ceva ingrozitor.
O data la 3 zile, timp de 1, 5 ore faceam numai meciuri cu acesti senpai *mai jos in grad decat sensei-ul, maestrul*
Acestia nu se abtineau, loveau cum puteau cand puteau, nu conta ca te loveau pe bune.
Imi mai ramasese decat un prieten adevarat. Il consideram cel mai bun prieten al meu. "Bogdan" se numea.
Era un concurs de karate la care trebuia sa mearga doar 1 singur.
Eram in semi-finala, facusem intre noi, membrii clubului, un fel de turneu ca sa decidem cine este cel mai bun, cel care urma sa mearga acolo...
Eram in meci cu acest baiat, Bogdan.
Era joi seara, avusesem teza la mate si eram foarte obosit, nu aveam chef de nimic. Venisem direct de la scoala deci nu aveam nici macar protectiile la mine.
Am intrat in meci chiar daca nu voiam.
Nu dupa mult timp respectivul a inaintat un pic prea tare si m-a lovit puternic in zona stomacului. A luat penalizare...insa eu incepusem sa respir cu intreruperi, respiram ca un catel obosit.
Il bateam. Se vedea clar...dar ce crezi ca a facut? A intrat mai mult decat avea voie si mi-a spart nasul. S-a vazut clar ca a facut-o din adins. A vrut acel loc la concurs.Nu a contat modul prin care l-a luat. A primit inca o avertizare *la 3-4 avertizari erai dat afara din meci* insa mie deja imi daduse sangele. Mai erau 30 de secunde din meci. Il bateam. Observasem ca imi curgea mult sange. Am facut semn arbitrului...am renuntat. El a castigat locul respectiv.
Sensei-ul m-a facut retardat pentru ca am renuntat...insa nu imi mai pasa. Atunci am observat cat de prieteni iti sunt unii. Nu insemni nimic pentru ei atata timp cat nu ii poti ajuta cu nimic.
A fost okay, toata vacanta am stat cu parintii *care ma inteleg excelent*.
Prietenii de la fosta scoala erau gelosi pe rezultatele mele iar cei de la karate nu mai existau.
M-am dus la liceu...aici i-am intalnit pe acesti 2 prieteni. Cu unul dintre ei vorbesc aproape orice, suntem ca fratii.
In acest timp m-am interiorizat foarte mult. Nu ai nevoie de prieteni, poti sa traiesti bine si fara ei insa trebuie sa ai persoane in care sa ai incredere, macar cateva...

Omule, nu zic ca ceea ce faci tu este gresit, nici eu nu am avut vreo relatie pana acum *evident, pana la varsta ta cel mai probabil ca o sa am* insa fiecare decide sa-si traiasca viata intr-un anumit fel.
Esti o persoana de treaba dar timida.
Nu zic ca este bine sa fii extrovertit, din contra, pe mine ma dispera persoanele care isi consuma toata energia pe niste nimicuri insa incearca sa iei atitudine.

Uite cateva sfaturi:
1.Zambeste, nimanui nu-i pasa de problemele tale de acasa deci nu are rost sa-ti manifesti tristetea in public.

2.Ia atitudine, nu mai fii asa de "Lasa-ma sa te las", tine mai mult la persoanele care ti se par okay si cunoaste-le mai bine.

3.Incearca sa devii un pic mai extrovertit. Fa-ti cativa prieteni si cheama-i pe rand pe la tine, ditrati-va, mergeti prin oras ..idk.

4.Schimba-ti aceasta atitudine la facultate/la locul de munca. Incearca sa te implici mai mult.

5. Fa tu primul pas in relatii. Este normal sa nu ai prietena daca nici macar nu ai intrebat vreo fata din acelea care stii ca te simpatizeaza daca vrea sa fie sau nu prietena ta.
Baiatul face primul pas de obicei deci nu ai cum sa ai prietena daca stai si astepti ca fata sa faca primul pas.
La cat de retras esti tu mai mult ca sigur ca orice fata care ar vrea sa faca ea primul pas s-ar simti descurajata.
Probabil te considera o persoana dificila ce nu mai are multi oameni prin preajma, de aceea nu vor "sa se bage".

Deci ia atitudine, nu mai fii atat de introvertit, cunoaste oameni noi si discutati ca sa vedeti ce aveti in comun.
Eu unul mi-am gasit prieteni adevarati chiar daca eram de parere ca asa ceva nu mai exista. Ce vreau sa spun prin asta? Pai o persoana dificila asa ca mine a reusit sa-si gaseasca niste prieteni...asta nu inseamna altceva decat ca fiecare dintre noi are acolo undeva *in lume IDK* niste persoane alaturi de care poate sa poarte o discutie civilizata si pe care le-ar putea numi "prieteni".

Fiecare dintre noi isi poate face prieteni insa nu toti incearca.
Cauta-ti persoane retrase asa ca tine si fa-ti propriul grup de prieteni ori incearca sa devii si tu un extrovertit, sa mergi la un sport, prin cluburi, prin oras si sa intalnesti oameni noi.

Ha? Viata ta abia a inceput. Nu este vina nimanui ca ai fost introvertit. Incearca sa te schimbi sau incearca sa te complaci in aceasta situatie. Tine minte, mai bine ai 3 prieteni adevarati decat sa ai 1000 care sa te lase balta atunci cand li se iveste "un prieten mai bun".

Bafta! ஜ

| AvalohAlyn explică (pentru RainmakerX):

Merci mult.Am sa lucrez sa ma schimb.
Apropo, cum te cheama in realitate ca nu stiu cum sa-ti ziclaughing
Merci mult.Imi place mult cum gandesti.

| RainmakerX a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Catalin smug
Poti sa-mi zici cum vrei big grin
Merci! Eu cum sa-ti zic? Len? Sau vrei sa-ti spun Alin?
big grin

| AvalohAlyn explică (pentru RainmakerX):

Alin.
Am vazut ca unii iti spin Blitzulaughing)))

| RainmakerX a răspuns (pentru AvalohAlyn):

De obicei asa ne spunem, dupa numele de user. Pai da, am fost Kata1yn, Blitzlike, Hyouka, Kaden si acum sunt Blytzlike. Ei sunt obisnuiti cu varianta cu "I" in loc de "Y" asa ca am ramas Blitzu. smug

| AvalohAlyn explică (pentru RainmakerX):

De unde vine Blytzlike?

| RainmakerX a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Numele meu peste tot...L-am facut singur cand eram mai mic, am vrut sa fac ceva unic, un nume care sa nu mai fie folosit in jocuri sau in alte locuri si sa nu fie nevoie sa-l pun cu numere si lucruri de genul.

Deci vine de la mine. L-am facut pe la 8-9 ani si l-am folosit la jocuri.
Blitz- german -fulgerare - de la Blitzkrieg- razboiul fulger
Like- engleza, sens de asemnanare cu

Blytzlike - Ca fulgerul. *Definitie made by me" big grin

| AvalohAlyn explică (pentru RainmakerX):

Supersmug

| RainmakerX a răspuns (pentru AvalohAlyn):

big grin

| syd2 a răspuns:

Salut. Scuza-ma daca nu te va ajuta raspunsul dar :D fii ciudat bucura-te de viata fa ce vrei distreaza-te principalul fii pozitiv si totul se va face bine :D, asculta muzica fa ceva ce nu ai mai facut pana acum si nu te teme cu siguranta vei gasi pe cineva cu care sa prietenesti pur si simplu trebuie sa inveti sa vorbesti, pur si simplu vorbeste cu cei din jur si atat
Si iti dau niste melodii de-ale mele care poate iti vor face bine;) pe mine cinstit ma ajuta. A, si coloreaza-ti singur viata prin diferite activitati ca cititul sau ascultatul muzicii sau multe altele. Nu vreau sa scriu o gramada de chestii ca unii fiindca vorbitul mult nu ajuta la nimic dar oricum sper ca macar vei citi ce ti-am scris, si iata melodiile care pe mine ma fac sa ma simt bine https://www.youtube.com/watch?v=YGRO05WcNDk
https://www.youtube.com/watch?v=UJK6yZJ8b5Y
https://www.youtube.com/watch?v=KhHVTeuW5zI
https://www.youtube.com/watch?v=hLXOOeMKmJc
Sper ca te-am ajutat.

| RareşTPUro a răspuns:

Incearca sa te imprietenesti cu lumea de pe internet care este tot din orasul tau si cu timpul va veti intalni si va fi mult mai usor asa sa iti faci rost de prieteni. Iti faci rost prin intermediul internetului. Este o idee foarte buna fiindca cu timpul vei vedea ce fel de persoana este acea persoana si va fi mult mai usor atunci cand va veni vremea sa va intalniti afara. Incearca si aceasta varianta ca este una buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caută oameni cu care ai interese comune. Chiar dacă poate nu te acceptă din prima, ajută-i, ține legătura cu ei, arată-le că ești de încredere și că vrei să te împrietenești cu ei.
E mult mai ușor decât să te faci plăcut de o masă de oameni cu care nu ai nimic în comun.

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Ok.Merci mult de sfat.O sa incerc sa ma schimb in bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey, e ok si eu ma simt singura uneori dar eu nu sunt foarte dezamagita de chestia asta. Adica, m-am obisnuit iar internetul si muzica ma fac sa ma simt mai bine. E tare ca ai parinti calumea adica anul trecut vorbeam si eu cu maica-mea (uneori nu intotdeauna) si ii spuneam tot felul de chestii (anime-uri, trupe) si era dragut deoarece ma asculta. Ne uitam impreuna la filme...pot spune ca mi-au fost niste prieteni (uneori ca alteori mi-au fost cei mai aprigi dusmani laughing ).
Ar fi misto sa fii din Craiova, asa as putea sa-ti fiu alaturi si in viata reala nu doar pe TPU. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu trebuie sa te pui pe roate. Un job, o preocupare. Ar trebui sa inveti dupa atatea esecuri sa te axezi pe ceea ce conteaza mai mult pentru tine si sa dai la o parte INESENTIALUL.

Inceteaza sa te mai porti ca o momaie.

Prea tarziu s-ar putea sa-ti dai seama ca nu prietenii iti vor tine de foame, de cald, si de ce mai vrei tu.

| nlko a răspuns:

Buna!
Stiu cum te simti...
Normal ca mai are rost sa speri, doar speranta moare ultima.happy
Inainte, eram intr-o clasa in care toata lumea ma considera timida, inchisa in mine, efectiv eram cea care statea mereu singura.Nu aveam niciun prieten si sunt si eu singura la parinti...
Dupa m-am mutat, acum e mai bine... am ceva prieteni, nu sunt sigura ca sunt adevarati, dar...
La sfaturi... nu stiu, eu pur si simplu m-am gandit ca mai rau nu poate sa fie, ca nu are ce sa mi se intample si am continuat sa incerc, sa nu imi pierd speranta...

| AvalohAlyn explică (pentru nlko):

Multumesc!

| nlko a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Cu placere! Sper ca te-am ajutat.

| Shriti a răspuns:

M.ai facut sa plang.
Eu personal nu am prea trecut prin situatii de genul asta.
Dar stiu cum sa te ajut, e metida din proprie experienta asa ca merge.
Trebuie sa pari nebunatic, adica sa te zbantui tot timpul, sa faci glume putin prostesti, sa fii straniu, in sens bun am in vedere original... si cel mai important e sa sari tot timpul. atunci cand sari omul crede inconstient ca esti o persoana deschisa, energica. Este un efect psychologic nu stiu de ce se intampal asa. Si da, razi, razi mereu chiar daca nu ti se pare amuzant. Asta e secretul
Stii la inceput va fi greu deoarece te autoconstrangi dar pe masura ce vezi ca oamenii se lipesc de tine asta iti da curaj sa mergi inainte.Principalul e sa vrei sa incepi si mai ales sa continui.
Succeshee hee

| AvalohAlyn explică (pentru Shriti):

Multumesc.Trebuie sa incep sa imi fac prieteni! Trebuie!

| Aleexaaaaa a răspuns:

Buna! Pot spune ca citind ce ai scris aici m-a intristat putin, pentru ca mi-a amintit ca si eu am trecut prin asta.
Daca spui ca iti este mai usor sa socializezi pe internet poti sa incerci asta cu cativa colegi sau colege care ti se par mai de treaba.Alege persoana potrivita, gaseste un motiv cu care sa te bagi in seama si eventual gandeste-te inainte cam cum ar putea decurge conversatia(ce posibile raspunsuri ti-ar putea da persoana respectiva, ce ai mai putea sa adaugi/intrebi etc). Incearca sa fii deschis de la inceput, spune ceva despre tine, povesteste ceva ce ti s-a intamplat, in general oamenii se simt atrasi de o persoana deschisa.
O sa vezi ca daca incepi sa vorbesti mai mult cu cativa colegi pe net, inevitabil asta o sa va apropie si in viata reala.Stiu cum e cu acele persoane cu care vorbesti doar pe net si ti-e teama de momentul in care va veti intalni in realitate pentru ca nu stii cum se comporta persoana respectiva si daca veti avea despre ce vorbilaughing.
Daca vrei sa iti faci prieteni cel mai bine e sa incerci cu persoanele pe care deja le cunosti. Eventual incearca sa reiei legatura si cu prietenii din copilarie, spune-le ca ti-ar face placere sa mai vorbiti din cand in cand.
Daca mai ai nevoie de sfaturi, imi poti lasa un mesaj big grin