| AvalohAlyn a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu un sfat ceva sau orice..Cand eram mic aveam o groaza de prieteni cu care ma jucam,acum nu mai am niciunul,in viata reala, m-am inchis in mine si m-am departat de majoritatea, sunt cam timid, mi-e mai usor sa vorbesc pe netsad Am mai spus asta o data pe TPU mai demult.E frustrant si trist.Am avut depresie dar am trecut de ea, acum am doar melancolie.Cand eram mic eram sociabil acum ma pierd cand trebuie sa vorbesc cu un adult sau cand sunt mai multi intr-un grup,poate cineva sa imi dea un sfat ce as putea face? Ma simt singur, sunt si singur la parinti, parintii ma iubesc, sunt ok dar nu e de ajuns.Practic nu am viata sociala.Pe net am cunoscut foarte multi oameni in decursul a 10 ani de cand am net dar pe net sa cunosti oameni e bullshit, nu te ajuta cu nimic.Sunt mai linistit de felul meu dar stiu sa si glumesc, mai demult ma gandeam sa plec de acasa si sa ma duc intr-o padure sa nu mai stiu de nimic dar ma gandesc la parinti...nu mai am depresie, sunt mai energic, mai ok dar melancolia ma omoara.E frustrant sa traiesti degeaba pe pamantul asta.Practic tot ce vreau sunt cativa prieteni,amici cu care sa vorbesc,vedeti avatarul meu,ma reprezinta cel mai bine,eu,singur,trist cu motanul,sincer nu vrea sa ma victimizeez dar e bullshit viata asta,in Dumnezeu cred mult insa nu ma duc la biserica, am credinta in suflet si asta e de ajuns, va dati seama ca de iubita nici nu poate fi vorba, cine ar sta cu un 'antisocial"? Sau timid sau baiat linistit? Si practic habar n-am cum sa ma comport intr-o relatie.Mai demult,mi-a zis un coleg,eram nou in clasa,de abia ma mutasem,ca fetele ma simpatizeaza,bine,unele dar eu parca fug de ele,le resping,si asta din timiditate, ati mai vazut ratat ca mine? Mi-am facut curaj sa va zic ce am scris in intrebarea asta, practic nu am avut adolescenta, copilarie am avut dar adolescenta iocsi sunt foarte frustrat si trist din cauza asta.M-am mutat de 3 ori de cand sunt la liceu si peste tot am lasat o impresie buna,am invatat,ajutam colegii, eram de treaba dar prea retras, prea in banca lui, prea timid.Sincer mai bine ma nasteam fata, ca n-am fata de baiat..macar daca as fi cine stie ce urat si aurolac.dar nu sunt.si uite asa sufar.sufar.Ce as putea face? Dati-mi va rog cateva sfaturi.Inafara de sinucide-te sau da-ti foc, ca asta o sa fac daca o sa mai sufar mult.Viata mea de acum e un bullshit.E ca un mar fara gustsad Ma consolez ca ma mai joc cu motanul, pe calculator si mai vorbesc pe internet cu prietenii virtuali.Dar e nasol tare.Ce sa fac? Mai are rost sa sper ca va fi mai bine?

21 răspunsuri:
| paulpaul25 a răspuns:

La varsta ta, e normal sa ti se para totul o drama fara capat, ai tendinta de a dramatiza. Si nu, nu spun ca problema ta nu este una reala sau ca nu ai dreptate in ce spui, dar partea cu sinuciderea de la final, iti spun din start ca e o prostie. Si nu-ti spun asta din mila, pentru ca nu esti in postura de a-mi fi mila de tine ci de a incerca sa-ti deschid ochii in privinta unor anumite aspecte.
Incearca sa vezi toata asta ca pe o experienta. Este esential sa intelegi ca pe oricine ai avea alaturi de tine in viata asta, tu esti singurul care poate schimba orice oricand. Cu alte cuvinte tu esti primul si uneori singurul capabil sa te gandesti la fericirea ta si la ceea ce-ti doresti. In viata asta oricine am fi nu ne permitem luxul de a astepta ca alte persoane sa stie ce vrem si implicit sa ne ofere acel lucru. Cu alte cuvinte, tot ce vei face in viata si indiferent pe cine vei avea alaturi tot vor exista momente in care te simti singur chiar daca esti inconjurat de 100 de persoane. Este esential sa ai un prieten, o persoana fata de care sa manifesti afectiune dar in acelasi timp trebuie sa intelegi ca lumea este departe de ceea ce vrea sa para. Adica, ideea de a fi mereu in centrul atentiei, dupa parerea mea este gresita si denota o persoana frustrata si nesigura. Eu am simtit pe pielea mea cea inseamna sa fii singur cu adevarat chiar daca eram inconjurat de oameni cu care aparent imparteam ceva dar in realitate erau straini pentru mine. Cand esti singur, putine lucruri mai conteaza pentru tine. Stiu ce inseamna sa pleci in locuri frumoase si sa nu te poti bucura de ele decat intr-o mica masura, mai ales cand te gandesti ca atunci cand te vei intoarce nu te asteapta nimeni.
In primul rand trebuie sa te gandesti ce fel de persoane vrei in jurul tau, nu poti lua pe oricine pentru ca garantat vei avea de suferit. Incearca sa gasesti pe cineva cu care crezi ca te-ai intelege, si pur si simplu incepe sa vorbesti, intri in discutie in felul tau, poti sa faci asta virtual daca te face sa te simti mai bine. Dar mai apoi, iesiti, sigur veti gasi ceva pasiuni comune de care merita sa profiti. Acea persoana te poate introduce in cercul sau de prieteni si mai apoi vei cunoaste alti oameni si alti oameni. Trebuie sa-ti depasesti timiditatea, si eu as incepe prin a ma gandi ca nu esti singurul in postura aceasta, gandeste-te ca poate in fiecare zi treci pe langa 10 persoane singure care spera ca vei intra in discutie cu ei pentru ca lor le e greu sa o faca. Sau gaseste pe internet grupuri care se adreseaza hobby-urilor tale si integreaza-te incet. Participa la intalniri si descopera oameni noi.
Fruntea sus, gandeste-te la ce ti-am spus si mult curaj ca de noroc nu poate fi vorba!

| RareşTPUro a răspuns:

Nu este sfarsitul. ti-am spus si in intrebarea precedenta cum trebuie ar fi o idee de ati face tovarasi.

| mentholinks a răspuns:

"Cine isi iubeste viata o va pierde, si cine isi uraste viata pe lumea aceasta o pastreaza pentru viata vesnica."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, tot ce ai scris mi se intampla mie, in afara de faza cu Dumnezeu si credinta X___X!
Eu sper ca va fi bine si incerc sa ma integrez cat de cat in societate sad, nu vreau sa ma schimb, vreau sa le fac in stilul meu.
Deci nu esti singurul care ''sufera''.
Probabil un psiholog ar spune :
Gandeste pozitiv.
Fa'ti prieteni
Incearca sa socializezi happy

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Serios? Nu te banuiam, credeam ca esti curajos si cu prieteni multi ca doar ti se spune moarteahappy Esti baiat sau fata?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Cum ai spus si tu, iti este mai usor sa vorbesti pe net happy
Moartea rolling on the floor ---Aveam o poza care infatisa Day of the Dead...big grin
Fata big grin ---Desi toti credeau ca sunt baiat din cauza numelui si pozei.
Da, exact ce ai scris si tu asta mi se intampla doar ca eu mai am si alte probleme sad

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Si eu credeam ca esti baiat laughing

Eu as da vreo 50 de prieteni virtuali pe unul face to face...sad tu nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu stiu ce sa zic, da, probabil big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau sa citesc asta, dar stii tu... toti cautam prieteni. Daca le dam de urma, se dovedesc a nu fi tocmai ce par. Prietenia ramane doar un termen prin care te nimicesti, suferi. Ai prieteni si n-ai nimic, intelegi?
Ideea e sa incerci sa nu mai fi trist, sa-ti ocupi timpul cu lucruri de care esti interesat.Deocamdata incearca sa faci tot ce iti place tie, simte-te bine chiar si singur, cunoaste-te si ofera-ti sfaturi, nimeni nu o va face mai bine. Vei ajunge intr-un final sa interactionezi cu oameni fara sa vrei. In acel moment incearca sa fi deschis si gata sa-i cunosti fara a avea prea multa incredere in ei. Studiaza oamenii din jur pentru a te simti in largul tau si a realiza ca sunt oameni ca si tine, nimic mai mult. Curajul il recapeti cand ai mai multa incredere in fortele proprii, in ceea ce poti face tu. Nimeni nu traieste degeaba. Descopera sensul vietii tale, nu-l ruina!

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Pentru nimic. Multumirea o accept dupa ce vei rezolva problema asta.

| AvalohAlyn explică (pentru anonim_4396):

De fapt ai dreptate, asta e o mare problema la mine, lipsa increderii in mine, mi-am pierdut-o acum ceva ani. si pana acum nu am gasit-o... Sper sa imi intre in cap bine toate sfaturile care le-am primit de la toti si sa incerc sa ma schimb.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Sa-ti revi, nu sa te schimbi!

| Sfatosul2012 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Asculta de OpenEyes are dreptate!

| Taduic a răspuns:

N-ai ce face, e firea persoanei. Așa sunt și eu într-un fel, dar sunt și multe alte persoane. La mine nu e chestia de anti-sociabil, chestia este că eu foarte rar dau de persoane cu care pot vorbi liber, dar și invers. Din acest motiv decurg si eu la internet, nu prea-mi pasă dacă află cineva o informație despre mine, nu are cum s-o folosească. Despre izolat, hmm, asta depinde de un lucru care te-a determinat să faci asta. Rulează filmul vieții înapoi și vezi ce s-a petrecut și cum poți schimba asta (experiență prin care am trecut).

| BroCkenWiNgS a răspuns:

. Studiaza-ti limbajul corpului, de la privirea ocolita la felul de a te aseza pe marginea scaunului, vocea prea inalta sau prea joasa, tacerea tensionata, mimica si gestica impietrite sau teatrale, pe care cei din jur nu prea "le gusta".

Incearca sa privesti firesc, in ochi, persoanele din fata ta, deoarece acest lucru transmite sinceritate, incredere si, de ce nu, simpatie

| BroCkenWiNgS a răspuns (pentru BroCkenWiNgS):

Studiaza-ti modul de a comunica verbal, evitand conversatia lacunara, laconica si mai ales tacerea, care este blocajul cel mai frecvent. Incearca sa redai tacerii o incarcatura emotionala, deoarece si aceasta poate fi un mod de comunicare: stimulativa pentru ceilalti printr-o mare putere de a asculta; incruntata, tensionata, agresiva, inhibanta sau autoinhibanta; ironica, dezaprobatoare, dispretuitoare, cu un rol defensiv sau meditativa, filosofica. Renunta la tacerea golita de prea mult sens sau la cea care abunda de sensuri, la tacerea brusca sau prelungita.
Abandoneaza-ti felul de a fi singuratic, placerea singuratatii sau teama de oameni. Teama pe care o resimti in mod subconstient este de fapt teama de teama, mai mult imaginara. Incearca sa fii mai indrazneata, sa cauti compania celorlalti, incearca sa-i cunosti si sa-i intelegi. Dezvolta comportamente sociale armonioase si eficiente interpersonal. Gandeste-te ca toti trebuie sa interactionam intr-un fel sau altul, voit sau nu. Lumea este formata din noi toti!
4. Invata sa zambesti atunci cand intretii o conversatie cu cei din jur, la serviciu, acasa, la cumparaturi, la facultate, ori de cate ori ai ocazia. Astfel, vei atrage atentia celorlalti intr-un mod placut; acestia te vor asculta cu placere si bunavointa. Conversatia sau dezbaterea te va ajuta sa-ti dezvalui calitatile necunoscute pana acum de catre ceilalti.
5. Exteriorizeaza-ti emotiile si sentimentele pentru a te face mai bine inteleasa. Trebuie s-o faci cat mai natural, fara a pendula intre cele doua extreme: izolare pana la narcisim versus teatralism. Incearca, de asemenea, sa te pui in locul celuilalt, sa permiti ca ideile si emotiile celuilalt sa te impresioneze pentru a putea sa-i raspunzi cat mai adecvat
6. Scoate-ti "armura de protectie" pe care o porti si o suporti, pentru a te apara impotriva unei societati considerata de catre tine ostila. Scapa de ideea ca esti o persoana fragila (de aceea te consideri o posibila "tinta" sigura). Gandeste-te ca esti o luptatoare puternica, ce poate invinge orice, in orice fel de circumstante7. Traieste in realitate si mai putin in imaginar. Ia lucrurile asa cum sunt, analizeaza-te si adapteaza-te, apeland la conformismul social. Prea-plinul afectiv pe care il posezi trebuie ancorat in realitate prin atitudini participative, aspiratii catre social, colaborari si realizari impreuna cu acesta.
8. Gandeste pozitiv in tot ceea ce intreprinzi. Nu te mai gandi ca nu esti si nu vei fi apreciata corect niciodata, deoarece orice neincredere in fortele proprii are o conotatie exclusiv negativa si poate conduce la esec.

9. Fii pregatita pentru reactii de prietenie din partea majoritatii si lasa frau liber vorbelor, spontaneitatii in comportament si exprimarii emotiilor si sentimentelor. Lasa teama de ceilalti la o parte, deoarece aceasta nu este neaparat reala, ci se petrece mai mult in mintea ta.

10. Accepta-i pe ceilalti asa cum sunt, gandeste-te ca poate si ei au fost ca si tine, iar prin dorinta si perseverenta si-au depasit starile de timiditate, ceea ce a fost nu numai in folosul lor, ci si al celorlalti.

| TeoReo a răspuns:

Uite,stiu cum te simti si chiar vreau sa te ajut si eu eram exact cum esti si tu in acest moment, timida si retrasa.Singura mi-am depasit starea pe care o aveam, pur si simplu am observat bucuria celor din jurul meu si mi-am dat seama ca nu mi se va intampla nimic daca fac o incercare in gasirea unui prieten si exact asta am facut, am actionat.Eu cred ca fara sa ne dam seama,noi, ii indepartam singuri pe cei din jur, ii facem sa nu ne vada cum ne-am dori noi si poate de aici si teama de a socializa.
Sfatul mru e sa incerci sa vezi ce inseamna pentru tine un prieten si dupa sa ti-l alegi, nu trebuie sa te imprietenesti cu cei mai populari, gasesteti un om in care sa ai incredere.

Bafta! Mult noroc la gasirea unui prieten!

| AvalohAlyn explică (pentru TeoReo):

Multumesc mult.Dar cum ai actionat? Ce ai facut prima data?

| adyta123 a răspuns:

Simplu fa-ti un prieten, iesi pe afara cu el o sa-ti faca cunostinta cu prietenii lui, vorbeste cu lumea discuta si o sa scapi de singurate. Fa-ti o iubita stai cu ea, stai in preajma persoanelor care iti plac tie.Si o sa fi bine.