| costin95 a întrebat:

Am ales "Cariera" ca si categorie deoarece este vorba de viitorul meu in aceasta intrebare happy

Sunt clasa a 11-a, profil de matematica-informatica si nu stiu pentru ce optiuni sa optez in viata...

Mentionez ca nu prea "ma descurc" cu matematica...(am fost mai mult obligat sa intru la profil mate-info) si nici la informatica nu prea pricep mare lucru
-Nu imi vine in minte nici macar o vocatie deci as dori cateva sfaturi din partea voastra

Nu as dori sa imi recomandati sa daula Economie ca apoi sa ajung vanzator in piata sau sa merg unde merge si x-ulescu ca e mai bine. Daca se poate sa comenteze doar oamenii care chiar considera aceasta dilema a mea o problema as fi fericit big grin

Puteti sa ma intrebati orice, sunt deschis in fata celor ce doresc sa ma ajute.

PS: Pot fi foarte sarguincios, si daca imi storc creieri as putea sa invat multe din moment ce "ma prind repede".

E de la sine inteles ca cel mai un raspuns pe care il consider eu ca fiind perfect pentru mine va primi funda iar restul voturi.

MULTUMESC ANTICIPAT!

1 răspuns:
| Sadic a răspuns:

Bună...până la urmă poţi opta pentru ce vrei tu, ce îţi place şi ce te interesează. Şi eu sunt la matematică-informatică şi am cam aceaşi dilemă.
Poţi să dai în domeniul chimiei(profesor sau cercetător), să devii biolog marin. De asemenea, ai şanse să dai şi la o facultate de limbi străine şi să devii profesor, translator, scriitor. Dacă ai talent la muzică, desen... poţi să te profilezi pe acestea. Poţi să devii şi medic sau asistentă medicală. Poţi să devi inginer. Profilul care l-ai ales are multe avantaje, deci ai multe meserii din care poţi alege laughing
Good night!