| DreamyAndBold a întrebat:

Buna tuturor!
Sper sa aveti rabdare, intrucat am sa va prezint pe scurt situatia mea.
Am ales aceasta categorie pentru ca nu sunt inca decisa ce anume vreau sa fac cu viata mea, fapt ce ma incomodeaza. Termin imediat clasa a 10-a si (chiar daca multi ar spune ca mai am timp) observ ca sunt intrebata tot mai des ce am de gand, profii spun si ei ca ar trebui sa incepem sa ne conturam o imagine despre viitorul nostru ca studenti, in plus simt o nevoie de certitudine. Vreau sa iau cateva decizii, macar decizii aproximative sau sa ma orientez spre ceva. Materiile care imi plac sunt chimia, psihologia. Nu pot spune ca imi place in mod special biologia, dar o invat usor. Ma descurc bine si la limbi straine, limba romana. Matematica nu imi displace, dar sunt mediocra. Stau prost cu fizica si informatica, fapt pentru care am exclus ingineria. Am mai exclus: litere, limbi straine, geografie, studii politice, istorie, in general domeniile care presupun in cele mai multe cazuri o cariera in invatamant.
Momentan consider ca optiuni Farmacia, Medicina generala, Chimia alimentara, Geologia. Pe langa astea m-am gandit la Economie, dar stiu ca sunt foarte multi candidati in domeniu si am auzit ca piata ar fi... saturata.As fi interesata sa aflu detalii de la cei care au absolvit una din aceste facultati sau alte facultati cu profil economic sau de stiinte ale naturii, de la persoane angajate in aceste domenii sau de la cei care sunt bine informati in legatura cu perspectivele profesionale in acest domenii.
Va multumesc!

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Legat de economie, e putin spus ca piata e saturata. E inflatie de-a dreptul.https://capitalismpepaine.com/2014/06/28/topul-facultatilor-inutile/

| pufulescu a răspuns:

La Medicina este enorm de mult de invatat din cate am auzit, stiu oameni care au luat-o razna dupa o astfel de facultate deci mai bine te gandesti la Farmacie sau Chimie.

| DoarBogdan a răspuns (pentru pufulescu):

Au luat-o razna de la atat invatat? E bine ca nu am ales medicina laughing

| DoarBogdan a răspuns (pentru pufulescu):

Eu unul am terminat stiinte ale naturii. La fel ca tine eram indecis. Pana in clasa a 12-a am optat pe medicina, iar dupa ce a venit ultimul an... am zis ca medicina nu e de mine. Asa ca acum sunt in primul an de facultate politehnica Timisoara ^_^

Nu stiu daca asta se numara printre variantele tale, dar poate sa fie o optiune. Cat despre farmacie, eh, e putin de invatat. In sensul ca e greu, cu toate ca nu e ca la medicina, doar ca iti trebuie si acolo putina ambitie. Eu zic sa lasi profilele economice deoparte daca vrei intr-adevar sa ai un loc de munca mai bun. Dar bine, merg si acelea big grin

| DreamyAndBold explică (pentru DoarBogdan):

Cum mai esti cu facultatea?:3 acum termin a 11a si sunt inca nehotarata laughing). dar acum am si politehnica intre optiuni. am medicina, farma si poli