| cristianorudi7 a întrebat:

Am aproape 19 ani, la anul vreau sa dau la medicina - 6 ani, apoi voi face rezidentiatul - 5 ani si dupa ce termin cu medicina, cam pe la 30-32 de ani, eu as vrea sa fac scoala de antrenori de fotbal, as vrea sa devin antrenor de fotbal. Eu am jucat fotbal 6 ani la juniorii echipei locale, stiu cu ce se mananca fotbalul, am fotbalul in sange, dar nici eu si nici alti baieti nu am avut sansa de a arata ce putem la fotbal, dar asta-i Romania...
Revenind, ma intereseaza faptul daca poti deveni antrenor de fotbal daca ai facut studii superioare, nu neaparat sport. Multumesc de ajutor si astept multe sfaturi si pareri

10 răspunsuri:
| cristianorudi7 explică:

Eu vreau sa fac scoala de antrenori dupa ce am devenit doctor, cum am spus pe la 30-32 de ani. nelamurirea mea este daca as putea sa ajung un antrenor de divizia B sau A fara sa fi jucat fotbal sau fara a face studii superioare(facultate de sport) in domeniu. acum cred ca a inteles toata lumea

| lya18 a răspuns (pentru cristianorudi7):

Dar cu medicina crezi ca o sa te descurci, cam greu nu?

| lya18 a răspuns (pentru cristianorudi7):

Lumea te catalogheaza din prima desi nu o sa ti-o spuna nimeni. De exemplu sunt foarte diferite domeniile,gandeste-te la primul lucru care se gandeste cineva cand ii spui tu fiind "medic" ca vrei sa aplici pentru postul de antrenor. Crede-ma ca nu are rost sa iti faci planuri pentru atatia ani e cea mai mare prostie,niciodata nu o sa iasa cum te astepti. Daca iti place cu adevarat medicina, alege sportul doar ca "hobby"pentru timp liber.
Si eu am o problema legata de facultate doar ca la mine problema e ca am ajuns sa fiu nehotarata in privinta alegerii domeniului si am ajuns sa nu mai aleg nimic. Din cauza atator cazuri in care multi regreta facultatea terminata m-a determinat sa renunt in a ma arunca foarte repede la orice facultate pana stiu cu adevarat ce vreau. Invatamantul din Romania e un dezastru, nu te pregateste cu nimic cu adevarat spre a devenii cineva, spre ce se cere afara. Am ajuns sa urasc tara in care traiesc, sincer.

| lya18 a răspuns:

Nu cred ca gandesti bine. Din cate stiu ca sa devii antrenor de fotbal, trebuie sa ai tot timpul contact cu sportul, lumea sportiva. Cei mai multi devin antrenori dupa ce au fost mari jucatori intr-o echipa. Deci ce legatura are una cu alta?

| cristianorudi7 explică (pentru lya18):

Lya nu ai inteles. eu numai pot sa devin acum fotbalist, iar daca m-as duce la o facultate de sport as iesi un amarat de prof de sport care primeste 6-7 milioane dintre care 3 se duc pe naveta, pentru ca te trimit sa profesezi pe la sate sau scoli la km distanta. eu medicina o fac pentru viitor, asta va fi ocupatia mea, iar daca va fi sa devin si antrenor, ma voi bucura de acest "job'', continuand in continuare sa practic medicina.

| Cosmin1I a răspuns:

Si la 50 de ani vrei sa te distrezi nu?

| cristianorudi7 explică (pentru Cosmin1I):

Nu ma intereseaza distractia, de fapt ma intereseaza dar mai putin, nu sunt obsedat dupa ea, dar eu asta as vrea sa fac dupa ce termin medicina, depind de tine daca vrei sa te distrezi toata viata si sa mori ca un nimeni

| Cosmin1I a răspuns (pentru cristianorudi7):

Deci logica ta sta asa. Termini clasele 1-12.La 19-20 de ani incepi o facultate si o termini in jur de 25-30 de ani. apoi incepi iar anumite cursuri (Dupa cum ai zis tu..antrenor de fotbal.) apoi la 35 de ani ce faci? Nu spun ca iti irosesti viata dar in halul acesta ajungi sa nu cunosti placerile vietii, dar pana la urma daca asta consideri tu o placere atunci HaveFun si Succes.

| cristianorudi7 explică (pentru Cosmin1I):

Eu am terminat liceul, dar nu am intrat la facultate, de aceea anul viitor vreau sa dau la med. la 35 o sa fiu medic (sper) si poate antrenor de fotbal.

| AnutzaBM a răspuns:

Hmmm, atunci de ce mai faci medicina? daca visul tau e sa fi antrenor de fotbal? Nu inteleg, clar nu este nici o problema daca ai studii superioare, nu te impiedica nimeni sa devii antrenor, dar practic nu poti fi cu amandoua, gandeste-te bine ce vrei de la viata. Bafta in alegerea ta!