| andreiv671402 a întrebat:

Am aproape 20 de ani și nu știu pe ce cale sa o apuc din punct de vedere al carierei, nu știu nu ma atrage nici un domeniu, am in cap doar sa fac bani. Am un job dar nu ma simt satisfăcut din punct de vedere financiar, adică cu 3000 de lei pe lună.(nu cheltui atât, 80% sunt puși "la saltea"laughing Problema e la mine, nu stiu efectiv pe ce drum sa o apuc sa fac ceva ce îmi place și sa nu mai stau cu ochii pe ceas cand trec cele 8 ore de job. Recent am trecut și printr-o despărțire din cauza asta (cred) ma simt plictisit complet, ajung acasă doar as sta și eventual m-as plimba de nebun cu masina fara vreo destinație anume.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nimeni nu se bucura sa lucreze, pasiunea la servici se considera o joaca de copil. altceva nu merge trebuie sa faci ceva care te atrage sau cand ajungi la domiciliu cauta ocupatie

| Violleta2022 a răspuns:

Pune masina in cui, ca-i benzina scumpa si arzi banii de pomana
Mai bine ia-ti un job de weekend, daca ai atata timp si nu stii ce sa faci cu el, ori apuca-te de facut o calificare intr-un domeniu.

| andreiv671402 explică (pentru Violleta2022):

Sa ma calific într-un domeniu, uite aici e problema nu am înclinație spre nici o profesie, poate asa sunt eu sa bat pasul pe loc toată viata.

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreiv671402):

Totul, dar absolut totul depinde de tine!
De ce ai vrea sa bati pasul pe loc, cand ai putea sa faci ceva important in viata?
Trebuie doar sa iesi din starea de confort, in care te-ai cuibarit si sa faci ceva.
Evident ca miracole nu se intampla peste noapte, deci trebuie sa fii pregatit sa depui efort, munca si vointa, ca sa realizezi ceva in viata.
Te-ai gandit la o facultate, sau la o postliceala?
Ce profesie care ti-ar place sa practici, dar pana azi nu ai avut timp?
Orice este posibil, chiar si fara bani, cand ai vointa, dor de munca si invatat, realizezi orice!

| andreiv671402 explică (pentru Violleta2022):

Nu am scris ca vreau sa bat pasul pe loc, poate am redactat eu greșit. Ma refeream la faptul ca eu asta simt, ca bat pasul pe loc. Cat despre niște studii superioare nu știu, sunt o fire foarte fricoasa, ma gândesc dacă o sa pierd timp aiurea și nu o sa ma aleg cu nimic. Stiu, trebuie sa îmi înving fricile astea dar mi e tare greu, nu știu sa risc și as vrea sa învăț cum.

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreiv671402):

Fricile de care vorbesti spun despre tine ca esti un om fara ambitie, care se complace in situatia actuala.
Din pacate, cu situatia actuala nu vei puta face prea multe in viitor, fiind un simplu muncitor pe viata, care va castiga intotdeauna un salariu minim, va avea o casnicie si o viata modesta, daca vei intalni femeia potrivita si vei lupta toata viata sa supravietuiesti si sa faci imprumuturi in stanga si dreapta, ca sa-ti ajuti familia si sa-ti cresti copii.
Trebuie sa existe ceva ce-ti doresti in viata!
Trebuie sa ai curaj sa vrei mai mult si sa lupti pentru acel ceva... fiindca ai tai nu vor sta toata viata langa tine sa te sustina finaciar si moral. Gandeste-te bine si decide acum, acand inca nu ai obligatii, ai timp foarte mult si esti tanar, puternic, sanatos.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce anume îți place să faci, ca muncă?
Cum simți plictiseala, explică.
Cum ar fi când ieși cu mașina, să alegio destinație?

| siriusblack98 a răspuns:

Parcă mă descrii pe mine de acum câțiva ani. Strânge banii și fă-ți o mică afacere. Chiar dacă vei face poate pe jumate din cât câștigi la job pentru început, eu zic că o să îți " condimenteze " viața anostă. Începe cu un magazin online că este mult mai simplu.

| andreiv671402 explică (pentru siriusblack98):

As încerca ceva de genul, dar sunt o fire fricoasa, care nu vrea sa piardă nimic. Nu știu cum sa trec peste chestia asta, în capul meu dacă fac asta voi fi fixat doar pe eșec.

| siriusblack98 a răspuns (pentru andreiv671402):

Lângă teama de a nu pierde nimic să o mai adaugi și pe cea că o să bați pasul pe loc iar viața ta o să fie una plictisitoare dacă nu faci asta. Mare brânză să investești 5000 de lei dacă tot nu faci nimic cu banii. Eu am pornit de la 3700 de lei. Acum investesc câte 20.000 lunar.

| andreiv671402 explică (pentru siriusblack98):

Nu stiu în ce pot investi, nu știu de unde sa încep. Da, am google am toate sursele de informare, m-am documentat putin din surse diferite dar nu pot stii dacă într-adevăr se spune doar adevărul și nu as vrea sa ma arunc asa nedocumentat. Poate ma poți ajuta cu un sfat, o idee de unde sa încep și ce sa fac.

| siriusblack98 a răspuns (pentru andreiv671402):

Vinde haine și accesorii că se caută. Deschide-ți un SRL, bagă-te pe eMAG ( ca și colaborator ) și spor la treabă.