| Th3AbSinTh3 a întrebat:

Ma inteapa inima? Simt o apasare constanta cam la terminarea pectoralului stang, nu prea stiu sa explic, cam 5cm mai jos de sfarc. Nu stiu, inima nu ajunge pana acolo, nu? laughing)
Recent am trecut printr-o despartire si in momentul acelei conversatii simteam cum imi creste pulsul si cam de atunci tot simt... Cand ma trezesc sunt bine, dar dupa 20 de min incepe iar.
Pulsul e de 90 bpm, dar la mine mai mereu e asa.
Sa-mi fac griji?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca te doare si bratul stang e inima daca nu e doar un jungi intercostal, si eu am asa ceva, cand faceam HIT aveam, facem un experiment http://www.youtube.com/watch?v=XIeCMhNWFQQ&t=845s daca numai te doare nu e nimic, hai sport, staul jos ne baga in mormant, fiecare ora ne baga in groapa

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Apăsarea e apăsare, înțepătura e înțepătură.
Dacă e înțepătură, EKG. Dacă e doar apăsare, la cardiolog. totuși.

| SilentRain a răspuns:

Da, fugi la medic

| Dismally a răspuns:

Cel mai probabil e de la inima, nu te lua dupa unde ajunge inima pentru ca durerea radiaza, o poti simti si in spate. Si pulsul este cam mare. Ar fi bine sa mergi la un control, la cardiologie.

| armiaso a răspuns:

Inima e central pozitionata pe piept, nu e inima.

| Ralena a răspuns:

Cel mai probabil simptomele dvs sunt cauzate de anxietate sau atacuri de panica. Dar si aceasta trebuie tratata. Ca sa excludeti o problema cardiaca, chiar daca este putin probabila, totusi puteti face un control la cardiolog. Pentru a afla cauza problemei dvs cel mai sigur este un control la medicul psiatru petru tratament anxiolitic medicamentos, urmat eventual de cateva sedinte de psihoterapie. Pana una alta, incercati niste tehnici de relaxare sa vedeti daca mai aveti aceleasi simptome. Stati pe spate, respirati adanc si rar din abdomen nu din piept. Imaginati-va ca sunteti culcat pe iarba sub un cer cu nori care trec. Orice gand va trece prin minte, imaginati-va ca trece ca un nor pe cerul senin de vara. Stati cateva minute si respirati, fiind atent doar la respiratia dvs. Ar trebui sa se amelioreze simptomele. Daca functioneaza, nu mai trebuie controlul la psihiatru, deoarece nu aveti nevoie de anxiolitice (nici atacul de panica nu e foarte mare dupa simptome), ci doar de cateva sedinte de psihoterapie pentru relaxare. E posibil sa aveti o perioada de stres.