| Sawarekh a întrebat:

Am esuat in domeniul de graphic designer, am trimis peste 200 de mail-uri si nu ma baga mai nimeni in seama, iar cand ma baga in seama vreo agentie, cauta doar pe partea de colaborare, nicidecum in regim full time.

De mentionat ca sunt la un nivel avansat, primesc feedback-uri bune de la graphic designerii care sunt in domeniu.

Ce sa fac? Sa tot incerc asa pana ma va baga o agentie in seama....sau sa ma reprofilez in alta ramura similara? Daca da, ce ramura artistica ar fi in care chiar se cauta?

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este sa incepi sa lucrezi asa si daca esti bun sigur ca te va angaja vreuna. Succes!

| Sawarekh explică (pentru Ioandelasal):

Uite ideea este ca, m-am angajat cateva luni, la o agentie de marketing, si a fost atat de dezamagitor, tot ce faceam era sa fac design pentru Instagram, si nici macar nu gandeam eu design-ul, trebuia doar sa modific niste lucruri, in 3 luni de zile nu s-a tinut cont de ideeile mele deloc.
Eu nu caut asa ceva, eu caut sa vin cu idei inovatoare, sa aduc un plus valoare agentiei, sa evoluez, nu pot sa fac lucruri repetitive.
De aceea acum aplic la agentii mai mari, prestigioase cu speranta ca cineva va dori sa ma primeasca, din pacate din 200 de mail-uri doar 3 mi-au raspuns...

nu sti ude ce, poate e inca perioada de concediu pentru multi.

Bula
| Bula a răspuns:

In domeniu de designer, de obicei se angajeaza /se lucreaza doar ocazional, pe proiecte (diferite).
Orienteaza-te spre design publicitar, vestimentar sau de imobile (design interior, gradina, parcuri etc.).
Daca esti bun, atunci iti vei gasi multe lucrari, chiar foarte banoase.
De asemenea, ai putea urma o facultate de arhitectura (constructii).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si care e problema cu colaborarea?
Poti face mult mult mai multi bani asa.

| Sawarekh explică (pentru suntserios):

Din pacate nu fac, am incercat si imi dadea un proiect odata la 1-2 saptamani.

| suntserios a răspuns (pentru Sawarekh):

Un priect de la unul, un proiect de la altul, un proiect de pe fivver, un proiect de pe freelance si vin banii

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca e vorba de un oras mare cred ca e de asteptat. Poate ar fi intelept sa accepti toate colaborarile si in acest fel ai mai multe sanse pentru a gasi ceva full time.

| gabicoo a răspuns:

Îți faci bagajul și te duci în strainezia.

| Sawarekh explică (pentru gabicoo):

Asa ar trebui, dar nu as vrea sa ma muncesc cu carca, eu vreau sa am o vocatie in viata.

Răspuns utilizator avertizat
| Sawarekh explică:

Https://www.behance.net/theclau95352b

va las aici portofoliu, sa va faceti o parere...
Nu sunt cel mai profii, dar nici incepator nu sunt.

| Skarr a răspuns:

In primul rand 200 mail uri nu e asa mult. Eu zic sa mai incerci
Pe langa asta ar trebui sa le iei chiar daca nu e full time.
Ba chiar e mai bine daca ma intrebi pe mine poti sa faci mai multi bani din mai multe chestii mici decat 1 full time.
Si esti si mai liber. Nu esti legat de 1

| Sawarekh explică (pentru Skarr):

Eu inteleg ce spui, stiu ca poti face mai multi bani, din pacate eu nu am reusit, am mai colaborat cu mici agentii publicitare, si imi dadeau proiecte destul de rar.

| Sawarekh explică (pentru Skarr):

Sunt dezamagit, am pierdut 4 ani din viata in domeniul asta, crezand ca in Romania exista totusi meritocratie, din pacate/fericire sunt bun in ceea ce fac, dar nu ma i-a nimeni in considerare.