| bleakk a întrebat:

Am inceput sa cunosc o categorie de oameni si probabil pana acum si eu am fost in aceasta categorie si anume cei care termina facultatea,o anume facultate si totusi nu gasesc de lucru.Da,vorbind serios,aici intra si faptul ca in Romania daca nu esti bun,greu gasesti un job si stabil si bine platit, ori cu smecherii desigur.Insa mereu m-am mirat de acei oameni care se gasesc si ei sa intrebe de genul:"Daca am terminat liceul x, ce facultate pot urma"ceea ce la ei inseamna unde ma angajez.Aici nu e vorba de liceu sau de facultate, ci e vorba de o decizie si mai importanta si anume CEEA CE ITI PLACE SA FACI.Este foarte adevarat ca in timpul liceului suntem bombardatii cu informatii din toate partile si suntem intr-o deriva deoarece putini sunt acei care stiu exact ce vor face in viata.In categoria asta sunt si eu, sunt clasa a 11a si ca orice tanar ma gandesc si la viitorul meu.Si eu intrebam daca am terminat x liceu, ce facultate/ce ma fac in viata.Mi-am dat seama ca nu conteaza doar asta.Am avut ocazia sa discut cu oamenii cu experienta care m-au lamurit cum sta treaba si e vorba de PLACERE, ce ti-ai dori sa faci o viata intreaga.Cum ai vrea sa arate viitorul,sunt intrebari frecvente pe care ni le punem si nu stim deseori sa raspundem.Voi,oameni seriosi, ce sfaturi dati tinerilor de prin licee care doresc serios sa se puna pe treaba?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa stii ca de fapt problema se pune un pic altfel: la ce poti sa excelezi, care este domeniul care iti si place, te si stimuleaza si ti se si potriveste, asa incat sa poti fi exceptional. Fiindca daca esti exceptional de bun, poti face orice, vei fi respectat si bine platit. Sunt si oameni care nu-si doresc performanta, care vor un loc caldut, munca mai putina, sacrificii mai mic. Pentru ei e mai bine sa faca o munca cautata pe piata, fiindca altfel vor ramane fara job

| bleakk explică (pentru Brigaela):

Dar cum iti explici si urmatorul fapt:avem nevoie si de gunoier si de femei de serviciu, muncitori.Cu ei cum sta treaba? Crezi ca le place ceea ce fac sau cum?

| Brigaela a răspuns (pentru bleakk):

Nu, ci nu pot fi foarte buni in nici un doemniu si atunci fac o munca cautata pe piata muncii, exact ce-ti spuneam. Iti poti permite sa faci ceae ce-ti place numai daca esti foarte bun la acel lucru, altfel faci ce se cere.