| Movalor a întrebat:

Salut, TPU! As avea o intrebare in legatura cu schimbarea facultatii in Cluj. De la una la alta.

Cand am terminat clasa a 12-a nu stiam ce sa fac cu viata mea. Ca sa mai trag de timp am ales sa merg la o facultate. Cel mai usor de intrat a fost la Facultatea de Litere din UBB Cluj deoarece eram la filo in liceu.

Dar in primul semestru am ajuns cumva sa ma angajez parttime la o firma ca contabil incepator (poveste lunga). Deja lucrez de 6 luni acolo si mi-am dat seama ca imi place cu adevarat. Stiu ca litere si contabilitatea sunt foarte diferite una de alta dar intotdeauna am fost genul de persoana that can do both.

De asemenea mi-am dat seama ca nu ma vad in viitor niciunde cu facultatea de litere. Si ma gandeam dupa ce termin acum primul an sa incerc sa imi schimb facultatea. Din cate stiu eu singura facultate din Cluj pe contabilitate este FSEGA.

Stie careva care e procesul de mutare? Pot sa incerc sa ma incriu la FSEGA cat inca sunt la Litere? Sau trebuie sa renunt prima data la Litere ca sa ma pot inscrie la FSEGA? Stiu ca voi putea intra doar la taxa dar oare dupa o vreme daca am note bune m-as putea pune pe buget?

Dau funda la un raspuns helpful! Multumesc!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista proces de mutare de la o facultate la alta, ca nu-i posibil transfer ca la scoala generala sau liceu, la facultate dai examen ca sa poti sa intri.

Bineinteles ca intai trebuie sa anunti Facultatea de litere ca te retragi si apoi la vara, sa dai examen de admitere la o facultate de Contabilitate. Doua facultati deodata si servici este practic imposibil de dus si apoi nu face sens sa mai continui la litere daca nu o vi profesa niciodata.

Daca ai note foarte mari in facultate, da, poti sa primesti bursa de merit.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți să te înscrii la FSEGA în timp ce ești la Litere, Dar nu uita că mai și lucrezi. Va fi greu să faci față la toate deodată. Astfel, este preferabil să renunți la Litere.

| Movalor explică (pentru sadrian46):

Ideea este si sa renunt la Litere. Am pus acea intrebare deoarece ma gandeam ca daca nu intru la FSEGA, sa am un fel de back up cu Litere. Dar daca as intra, as renunta instant la Litere.

Multumesc pentru ingrijorare! big grin