| Alinaaacv a întrebat:

Buna ziua! Ma adresez persoanelor care stiu cat de cat despre contabilitate....sunt clasa a 11 a si imi doresc sa devin contabil sunt pe profil economic dupa ce termin liceul ce pot sa fac? Pot tine contabilitatea la mai multe firme sau cum se procedează? Si daca vreau sa dau la facultate ce recomandați? Pot sa am cabinetul meu si sa lucrez independent ca si contabil? Cam cat castiga un contabil dupa ce termina liceul (contabil primar ) dar dupa ce termina o facultate? Administratori de bloc care fac contabilitatea blocurilor ce studii au? Si ce salariu
Astept răspunsurile voastre!
Dau funda celui mai bun si celui mai implicat happy

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"rofil economic dupa ce termin liceul ce pot sa fac? Pot tine contabilitatea"

nu

"sa dau la facultate ce recomandați?" - tu ce vrei de fapt?

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Alinaaacv):

Cum ți-am mai spus: nu

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pentru a tine contabilitatea firmelor trebuie sa ai facultate si sa faci parte din Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România. Cu facultate poti sa tii si evidenta unor firme, dar documentele trebuie sa fie avizate de un contabil autorizat.
Cei care absolva un liceu de contabilitate pot sa tina evidenta primara, de regula a unor compartimente de productie sau a unor puncte de lucru.