| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare urgenta: verisoara mea doreste sa lichideze chiar in zilele acestea si coincidenta tot saptamana asta trebuie sa mearga sa-si prelungeasca contractul de munca pentru ca i-a expirat la sfarsitul lunii noiembrie, intrebarea este daca va lichida, va fi platita integral pana in ultima zi si va primi si bonurile din 1 decembrie pana in 8 decembrie pentru cat a lucrat, pentru ca nu are rost sa mearga sa-si prelungeasca si dupa aceeea sa mearga sa lichideze dupa doar cateva zile?
(Parerea mea e ca ar trebui sa-si prelungeasca ca sa apara in carnetul de munca si luna si salariul si data inchiderii comtractului de munca, ca sa fie legal, dar e incapatanata.)
Rog seriozitate, ceilalti sa se abtina.
As dori niste sfaturi si ideii.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca i-a expirat contractul de munca la 30 noiembrie(ori o data anterioara) atunci trebuia prelungit cu ziua urmatoare expirarii, printr-n act aditional. Oricum, daca a lucrat in continuare, are dreptul la salariu si tichetele de masa pentru zilele lucratoare din decembrie. Nu inteleg cum a lucrat fara contract de munca, conform Codului muncii, art. 16, alin. 1, angajatorul este obligat sa incheie contract individual de munca anterior inceperii activitatii angajatului, asa ca prelungirea trebuia facuta inainte de expirare. Actul aditional de prelungire (ori un nou CIM) trebuia inregistrat la ITM si nu stiu daca mai este posibil acum acest lucru, avand in vedere prevederea aratata. Numai bine!