| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU. Fratele meu este in italia si are Digi TV Satelit iar contractul a expirat prin decembrie 2010. as vrea sa stiu daca e obligat sa prelungeasca contractul sau sa plateasca in continuare factura pe luna? (o platesc eu online)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste contractul, s-ar putea sa existe o prevedere privind prelungirea tacita, daca nu este ceruta expres incetarea la termen. Cred ca poate cere prelungirea si printr-un mesaj prin e-mail ori o scrisoare. De asemenea ti-ar putea trimite o procura speciala(daca esti majora) sau la un parinte, prin care imputerniceste sa faca prelungirea contractului ori sa incheie un nou contract. Oricum este bine sa te interesezi la firma respectiva, le poti da un telefon, ei sunt cei mai in masura sa-ti dea relatii. Numai bine!

2 răspunsuri:
| BrD a răspuns:

Daca perioada contractuala s-a terminat, poate renunta oricand la serviciile lor. Practic poate inchide abonamentul fie si cu un apel telefonic (in cazul in care nu exista alta posibilitate de contact).

Răspuns utilizator avertizat