| Drinceanu a întrebat:

Am o intrebre...prin ce modalitate pot deveni pompier, si trebuie facut vreo scoala anume?

Răspuns Câştigător
| LuciWv a răspuns:

Normal ca da, si nu-i simplu.
Uite ce ai de facut si de indeplinit:
Conditi generale de inscriere:
Pentru a participa la concursul de admitere, candidatii trebuie să indeplinească cumulativ următoarele conditii:

să aibă cetătenia română si domiciliul in România;
să cunoască limba română scris si vorbit;
să aibă capacitate deplină de exercitiu;
să fie declarati apt medical, fizic si psihic: verificările privind starea de sănătate medicală, fizică si psihică sunt efectuate de structurile de specialitate ale Ministerului Administratiei si Internelor;
să aibă vârsta de minimum 18 ani impliniti sau să ii implinească in cursul anului depunerii dosarului;
să fie absolventi de liceu, cu diplomă de bacalaureat: dovada absolvirii se face cu diplomă sau cu adeverintă din care să rezulte faptul că au sustinut si promovat examenul de bacalaureat;
să aibă un comportament corespunzător cerintelor de conduită admise si practicate in societate;
să nu aibă antecedente penale sau să nu fie in curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvârsirea de infractiuni, cu exceptia situatiei in care a intervenit reabilitarea;
să nu fi fost destituiti dintr-o functie publică in ultimii 7 ani;
să nu fi desfăsurat activităti de politie politică, astfel cum sunt definite prin lege;
să aibă vârsta de până la 28 de ani;
să fi obtinut la purtare, in perioada studiilor liceale, media generală de minimum 8.00;
să nu fi fost exmatriculati, pentru abateri disciplinare, dintr-o institutie de invătământ;
să aibă inăltimea minimum 1, 70 m bărbatii si 1, 65 m femeile cu exceptia candidatilor proveniti din liceele Ministerului Administratiei si Internelor - promotia 2009.

Continut dosar de recrutare.

Pentru recrutare, fiecare candidat va depune la Biroul resurse umane al Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta "Basarab I" al judetului Dambovita un dosar plic cuprinzand urmatoarele documente:

Cererea de inscriere si CV;
Diploma de bacalaureat (copie legalizata) - pentru absolventii din seriile anterioare sau adeverinta (original) care atesta absolvirea liceului cu diploma de bacalaureat (trebuie mentionate media generala obtinuta la examenul de bacalaureat, mediile obtinute pe fiecare an de studiu si media la purtare) pentru candidatii care au absolvit in 2009;
Foaia matricola pentru clasele IX-XII / IX-XIII (copie legalizata);
Copii ale actului de identitate (C.I./B.I.), carnetului de munca si, daca este cazul, livretului militar;
Copii legalizate ale certificatului de nastere ale candidatului, sotiei si fiecarui copil, a certificatului de casatorie, precum si ale hotararilor judecatoresti privind starea civila;
Autobiografia si tabelul nominal cu rudele candidatului;
Cazierul judiciar al candidatului;
Caracterizarea de la ultimul loc de munca, respectiv din institutia de invatamant in cazul absolventilor in primul an de la absolvire;
Trei fotografii 3/4 si doua fotografii color 9X12;
Fisa medicala de incadrare in Ministerul Administratiei si Internelor (copie pentru candidatii la Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila "Pavel Zaganescu" Boldesti care au prima optiune Facultatea de Pompieri);
Copie a permisului de conducere categoriile B, C, CE, sau copie a permisului de conducere si psiho-testul auto (testarea psihotehnica) pentru categoriile care nu sunt detinute de candidat (dintre cele enumerate anterior). Psiho-testul auto care sa ateste capacitatea de a conduce autovehicule din categoriile B, C, CE (pentru candidatii care nu detin permis de conducere);
Declaratia de confirmare a cunoasterii si acceptare a conditiilor de recrutare.

Candidatii de etnie rroma depun la dosarul de recrutare pe langa documentele solicitate si o adeverinta din partea unei organizatii legal constituita a rromilor din care sa rezulte ca respectivul candidat face parte din aceasta etnie (adeverinta nu atesta calitatea de membru al respectivei organizatii, ci calitatea de rrom).

Pentru a deveni ofiter de pompieri.
Facultatea de Pompieri

Facultatea de Pompieri este o instituţie militară de învatamânt superior din cadrul Academiei de Poliţie „Alexandru Ioan Cuza", care asigură formarea şi perfecţionarea cadrelor cu studii superioare pentru unităţile operative ale Inspectoratului General Pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul Ministerului Administraţiei şi Internelor, fiind acreditată prin Hotarârea Guvernului României nr.535/1999.

Institutia este situata in Bucuresti, cartierul Baneasa, Aleea Privighetorilor nr.1, sector 1, tel. 0213175523, fax. 0213155517.

Pentru a deveni subofiter sau maistru militar de pompieri si protectie civila.
Facultatea de Pompieri

Scoala de Subofiteri de Pompieri si Protectie Civila "Pavel Zaganescu" Boldesti-Scaieni, aflata in subordinea directa a Inspectoratului General pentru Situatii de Urgenta. Scoala formeaza subofiteri de pompieri pentru nevoile Inspectoratului General al Corpului Pompierilor Militari, dar si pentru alte structuri ale Ministrului Administratiei si Internelor (Inspectoratului General al Politiei, Politia de Frontiera, Comandamentul General al Jandarmeriei). Datorita profilului si nivelului de pregatire pe care il asigura absolventilor, scoala are un caracter de unicitate pe plan national.

Institutia este situata in Boldesti­Scaieni, str. Poligonului nr. 2, jud. Prahova, tel. 0244522150, fax. 0244211202.

Sper ca iti vei indeplini visul si poate imi vei stinge si mie incediul odata daca va fi cazul, doamne fereste.
Bafta

| Drinceanu explică (pentru LuciWv):

Si fara scoala anume, nu pot ajunge deloc pompier(la isu)?

| LuciWv a răspuns (pentru Drinceanu):

Da,totul,pentru a deveni pompier si a avnasa in grad.