| NobodyCanSeeMe a întrebat:

Am ramas repetent de 2 ori si acum am de ales sa ma duc la a 2-a sansa cu copii de varsta mea
Sau sa ma duc la scoala ajutatoare cu copii mai mic (Sufar de anxietate si depresie severa) Si ma gandesc ca la ajutatoare imi va fi mai usor.
Pot merge de la scoala ajutatoare la liceu normal/facultate?
Am Iq Peste 108

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si a doua sansa este un program accesibil. Am prieteni care fac scoala la a doua sansa. E misto ca mai mult mergi la copiat si iei note. De multe ori iei note pe nimic. Dar conteaza sa mergi. Iar cu IQ tau 108 nu este de scoala ajutatoare. Nici nu te accepta scoala cu un astfel de IQ.

Iar in cazul problemelor tale "anxietate si depresie severa", acestea se pot trata. Acestea nu se incadreaza la handicap. La scoala speciala merg numai handicapatii cu IQ-ul scazut ( 30-40 ).

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact,daca e asa el a ramas repetent din cauza problemelor anxietate si depresie, dar nu e deloc prost, de o scoala ajutatoare, se observa si dupa cum scrie

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si sa stii ca anxietatea si depresia se pot rezolva,chiar te ajuta sa intelegi lumea mai bine dupa ce iti revii,ai sa vezi tu,chiar e un avantaj ca ai asa ceva,important e sa iti doresti sa schimbi asta, vei fi bine, oricum, si sa nu te lasi invins ca ai ajuns in situatia asta cu scoala din cauza problemelor si nu pentru ca tu nu ai putea, chiar din contra

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La tine lipseste doar un singur lucru: AMBITIA.
Daca te straduiesti un pic, le poti arata tuturor ca esti mai bun decat multi altii, care au promovat clasa!
E vorba doar de ce iti "plantezi" in minte.
Au fost si alti, mari oameni de stiinta, care la scoala au ramas repetenti (cica si Einstein a fost printre ei happy ).

Pune-ti vointa la treaba, mergi un an la a 2-a sansa, unde te vei putea afirma, iar dupa aceea poti merge inapoi la un liceu, sa dai bac-ul si sa mergi si la facultate...

Vointa multa si SUCCES!winking

| RAY a răspuns:

Dat fiind istoricul tau cum il prezinti tu, consider ca trebuie sa isi rezolvi anxietatea si depresia severa, la liceu poti merge in functie de ce note ai in generala si la examen

| Violleta2022 a răspuns:

Sfatul meu este sa mergi la o scoala normala, nu la una ajutatoate, ca nu ai nevoie de asa ceva!
In plus, te-ar darama mediul in care ai intra, pentru ca esti un copil inteligent si ai nevoie de un mediu normal, cu oameni normali si putere sa poti lupta cu depresia.
Te voi ajuta cu informatie si sunt convinsa ca in 2-3 luni, daca urmezi ce-ti spun, ma vei cauat fericit sa-mi spui ca te-ai schimbat in bine.

Te sfatuiesc sa iei suplimente cu Calciu si Magneziu si cele mai importante: Vitamina B3 si Vitamina B6 - mega doze!
Se pare ca depresia este generata de o lipsa acuta de viatmina B3 si B6 din corp.
Suplimentarea corpului pe o perioada de 3-6 luni cu aceste vitamine, iti ridica moralul si te aduce de la depresie severa la un om fericit si plin de viata.

Deci: cumpara din farmacie:
- Vitamina B3 de 500mg - si ia 3-4pastile pe zi (de preferat 1 dimineata, 1 la pranz si 1 seara).
-Vitamina B6 de 200mg - tot 3 pastile /zi (la fel ca cea de sus)/
- Calciu si Magneziu cate 1-2/zi

Atentie: NU cumpara vitamina B complex, pentru ca NU este buna! Cantitatile de Vitamina B3 si B6 in compozitia vitaminei B complex este infima, ori tu ai nevoei de mega doze ca sa te pui pe picioare, de aceea te sfatuiesc sa cauti a cumpara doar sticlute/borcanele separate, cu B3 si B6.

Sunt studii care spun ca lipsa celor 2 vitamine duce la depresie seversa, anxietate, atacuri de panica. Uite aici cateva articole, citeste-le si pune in aplicare vitaminizarea ca sa te vindeci singur.
Nu te speria, vitaminele nu au efecte secundare, iar daca dozajul este un pic marit, surplusul se elimina prin urina.
Nu-ti fa probleme ca nu ti se va intampla nimic, dimpotriva, sunt persoane care spun ca au vazut transformari pozitive dupa 7 zile de tratament.
De ce nu ai incerca si tu?

Aici ai explicatiile:
http://lataifas.ro/......limentare/
https://sanatate.bzi.ro/......amina-1987

http://lataifas.ro/......-si-sange/

http://sanatate.acasa.ro/......63397.html

http://lataifas.ro/......ul-nervos/

http://www.fitbody.ro/......calma.html

Hai cu sanatate maxima, ca nu-i atat de grava problema ta, pe cat pare :)

| Sn4k3 a răspuns:

Rezolva-ti probleme din cauza carora ai anxietate/depresie si gata, e simplu. Bafta!

| Ascension a răspuns:

De ce cautati scuze in anxietate si depresie? Asta nu te impiedica ca sa iti faci o viata mai buna, totul tine de tine, nu anxietatea si depresia sunt problema aici, tu esti problema. N-ai ambitie, cel mai probabil nici nu stii ce vrei de la viata.

| Sn4k3 a răspuns (pentru Ascension):

Anxietate/depresie = lipsa de concentrare, motivatie, ambitie etc = probleme la scoala.

| Ascension a răspuns (pentru Sn4k3):

= Prea multa drama, am cunostinte care erau in spital din cauza depresiei si si-au revenit complet, astea sunt doar scuze. E treaba lui daca vrea sa aiba o viata sau nu, chiar recent am citit un articol despre un cuplu din america care nu voiau sa munceasca pentru ca aveau depresie si traiau doar din ''pensia de handicap''. Adevarul este ca erau doar lenesi. Toti avem probleme si suparari, asta nu ma opreste sa fac ceva frumos din viata. Asa poate face si el, daca ''nu are ambitie'' e treaba lui, o sa vada el.

| Sn4k3 a răspuns (pentru Ascension):

Pentru cei deschisi la minte e drama, pentru ceilalti nu si problema e ca nu realizeaza asta ca sa isi poata schimba viata. Faptul ca are depresie sau anxietate inseamna ca are niste probleme, iar daca le rezolva, poate scapa de asta, e simplu, trebuie doar sa realizeze chestia asta si sa fie dispus sa o faca.

| NobodyCanSeeMe explică (pentru Sn4k3):

Pai nu ii ca daca nu ma duc anul asta nu mai am sansa la scoala normala

| SilviuStelian a răspuns:

Poti merge oriunde, dar depinde daca faci fata la liceul/facultate. Succes!

| GabrielCatalin9 a răspuns:

Salut! Una e sa te duci alta e sa te si descurci.Parerea mea e sa te duci la ajutatoare apoi sa faci pregatire pentru liceu respectiv facultate.Dar cred ca pe termen lung ar trebui sa iti tratezi depresia si anxietatea.Multi de aici te vor considera un prost iar daca te duci la ajutatoare te vor considera asa mai multi, de asta trebuie sa fii pregatit.Depresia face ca celulele creierului sa nu functioneze atat de bine, poti sa fii cel mai destept daca esti in depresie mintea e un pic mai lenta.Fa consiliere o data pe saptamana timp de 2 luni apoi o data pe luna.Nu te va scoate din depresie dar spunand ce te apasa te vei simti usurat iar psihologul pune exact intrebarile care sa te faca sa iti dai seama de multe.Pastilele...uff cate feluri am incercat.dar cele cu, chimicale te molesesc problemele sunt tot acolo dar esti prea obosit sa le analizezi mult, iar multe iti afecteaza memoria. Cele naturiste sunt bune dar dureaza pana vezi efectul(cam dupa 2 luni).Dar sa revin la ce ai intrebat, la ajutatoare e mai usor dar nu preda ca la o scoala normala deci atunci cand te duci la liceu sau facultate, nu vei fi pregatit suficient...iar la, facultate..multe sunt cu examen, conteaza mediile, tu trebuie sa rupi in urmatori ani.