| andrei733 a întrebat:

Am si eu nevoie de ajutor la mate.Nu este o tema dar vreau sa stiu si eu cum se fac problemele de genul: triunghiul ABC este dreptunghic in A. Daxca AB supra BC =1 supra 2 si AB +AC=9 cm
calculati aria triunghiului ABC. fUNDA

Răspuns Câştigător
| sunshine2601 a răspuns:

Pai ai doua ecuatii cu trei necunoscute, asa ca pentru a rezolva sistemul iti mai trebuie o ecuatie; asta ar fi teorema lui Pitagora.
Se rezolva sistemul:
AB/BC=1/2
AB+AC=9 cm
AB2+AC2=BC2
Din prima ecuatie BC=2AB
si din a doua AC=9-AB
Se introduc in cea de-a treia (Pitagora),
AB2+AC2=BC2
si rezulta:
AB2+(9-AB)2=(2AB)2
AB2+81-18AB+AB2=4AB2
Trecem toti termenii in partea dreapta si rezulta:
2AB2+18AB-81=0
Scoti radacinile ecuatiei de gradul 2, si o alegi pe cea pozitiva
=>AB=3, 3cm
AC=9-3,3=5,7cm
BC=2AB=6,6cm
Aria ABC=(AB*AC)/2=9,4cm2

3 răspunsuri:
| Alle23 a răspuns:

E foarte usoara problema. nu trebuie sa o pui aici. happy problema asta am avut'o eu ca temahee hee

| DORICE a răspuns:

Aria unui triunghi dreptunghic este (cateta X cateta)supra 2! Ce ai scris tu acolo: ab+bc+ac este perimetrul!

| DORICE a răspuns:

Esti sigur ca nu e: AB/AC=1/2?