| Dusken01 a întrebat:

Am si eu o curiozitate, as vrea sa ma fac profesor de istorie, imi place materia si stiu o multime de lucruri, merita sa incep o cariera in acest deomeniu? Care ar fi plusurile si minusurile sau ar trebui sa ma orientez spre altceva?

Răspuns Câştigător
| Alexandrionelu a răspuns:

Îți place istoria, asta este bine, dar ca să fi profesor, cel puțin la fel de important este sa îți placa pedagogia. Ca și elev nu îți dai seama cât de greu este pentru un profesor sa se impună în fata elevilor și câte eforturi duce pentru a organiza o lecție reușită.
În facultate (IT) am urmat și modulul opțional de pedogogie și mi-am dat seama ca nu e de mine.

6 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Un minus major- salariul destul de mic. Mai mare spre finalul vietii. Vei fi sarac. Plusuri: te vor vizita elevii, isi vor aduce animte cu drag de tine peste ani..sau poate nu laughing

| sierra1 a răspuns:

"ma fac profesor de istorie imi place materia" succes DAR uite și tu, de exemplu, ce de posturi sunt in București. Caută in județul tău și te minunează

http://titularizare.edu.ro/2019/generated/files/j/index.html#B

| Dusken01 explică (pentru Sonia822):

Cat de mic poate fi ma rog nu ca ma astept la salriu de prim ministru

| Sonia822 a răspuns (pentru Dusken01):

Am o prietena profesoare de engleza la liceu, cu 8 ani experienta, acum cativa ani avea 1400 ron net. S-a mai marit un pic, dar nu stiu cu cat.

| Dusken01 explică (pentru Sonia822):

Asa mic...pai cu salariul asta nu merita nici macar sa ma gandesc la asta nu ca ma asteptam la un salariu bun dar nici sa fiu platit cu maruntits

| Sonia822 a răspuns (pentru Dusken01):

E bine sa te interesezi direct in sistem, dar sunt mici salariile, doar daca devii titular, iti iei grad, scrii carti si faci vechime ai salariu bun. Adica mai tarziu... spre finalul vietii happy