| NYØ2002 a întrebat:

Am si eu o intrebarebig grinaca esti angajat la Lidl sau Kaufland cam cate ore lucrezi pe zi? pe saptamana? De exemplu daca o sa ma angajez o sa mai am macar puțina libertate sa mai ies cu prieteni cu fete?

22 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In mod normal se lucreaza 8 ore. Depinde daca dupa amiaza sau dimineata.

| NYØ2002 explică (pentru darrio2007):

8 ore sunt ok, Nu ar fi o problema sa fiu in tură de seară dar sa nu fie mereu chestia asta daca stii ce zic! adica sa fie:o data asa, o data asa

| darrio2007 a răspuns (pentru NYØ2002):

Dar se munceste. Sa nu te astepti ca vei fi protejat de cineva.

| NYØ2002 explică (pentru darrio2007):

Mai bine ma duc sa muncesc la lidl sa iau 2000-2200 de lei decat sa ma duc sa sap șanțuri, la betoane sa căpșuni in Spania!

| sierra1 a răspuns (pentru NYØ2002):

Aici, zici bine!

| darrio2007 a răspuns (pentru NYØ2002):

Salariul de care spui este brut, nu banii pe care ii iei in mana. Si nici acolo nu stai degeaba.

| NYØ2002 explică (pentru darrio2007):

Pai in mana iei 2000 sau macar 1800, brutul e mai mare am vazut pe google

| SorinelCopilu a răspuns (pentru NYØ2002):

La Capsuni faci 2000 de euro pe luna frate dar vouă va e frica de munca

| NYØ2002 explică (pentru SorinelCopilu):

Eu vreau sa stau aici in Romania numai ca in alt oras! Pe mine nu ma prea intereseaza banii cine stie ce! decat sa traiesc decent atat! Am observat ca banii nu ma fac fericit.In ziua de azi banii sunt ochiul dracului, omul nu mai stie ce e ala suflet! Am observat ca oricati bani ai avea tot nu te fac fericit

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu tu te plangeai ca nu iei bacul? Acu fugi si de munca?

| NYØ2002 explică (pentru suntserios):

Nup macar cu liceul mă mai pot face curier, sa lucrez la lidl, ori dupa scoala pot face niste cursuri de masior

| sierra1 a răspuns:

"De exemplu daca o sa ma angajez o sa mai am macar puțina libertate sa mai ies cu prieteni" - hai să fim serioși, doar nu te angjezi in kandahar pe post de killer de talibani

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu cred ca lucreaza nimeni 14-15 ore pe zi sau cat e deschis magazinul deci cel mai probabil sunt 2 ture pe zi si se lucreaza cate 7-8 ore dar lucrezi ba in tura de dimineata ba dupa-amiaza.

| NYØ2002 explică (pentru Furnicuta000):

Normal se spune ca ar trebui sa se lucreze 8 ore pe zi, 40 de ore pe saptamana si maxim 48 de ore

| Furnicuta000 a răspuns (pentru NYØ2002):

Exact.
Eu am o prietena care lucreaza la un magazin La doi pasi si lucreaza ZILNIC (fara nicio zi libera), cate 8 ore pe zi pe un salariu minim. Mie mi se pare inuman un astfel de program dar oamenii accepta pentru ca la tara se gaseste mai greu de munca. Sa nu accepti un astfel de program, nu e ok sa nu ai nici macar o zi libera.

| NYØ2002 explică (pentru Furnicuta000):

Stiu! normal e ilegal fără nicio zi de repaus! Ti-am zis ca normal e 8 ore pe zi si 40 de ore pe saptamana maxim 48! Ar fi ok asa!
Sa ai 2 zile libere in orice zi din saptamana adica sa fie cu ture! Adica fiecare angajat sa aiba cate 2 zile libere daca stii ce zic!

| JicaContra a răspuns:

Toti ii dau cu hau hau ca e 8h pe zi
E PE DRACU!
am auzit horror stories cum ca trebuie sa vii cu cel putin 1h inainte si sa pleci cu 1h dupa, deci cel putin 10h, pentru aranjat produse la raft, inventar, si alte rahaturi

in plus, ca sa ZDROBESC RESTUL DE RASPUNSURI
IN MOD CATEGORIC SUPERMAKET-URILE AU PROGRAM ***FULL*** IN WEEK-END... TOATE, FARA NICI O EXCEPTIE, ***OARECARE***

si NU spun asta ca angajat, ca habar nu am, SPUN ASTA, CA, CLIENT, CA ASTA AM HABAR, M-AM DUS O TONA LA SUPER/HYPERMARKET IN WEEK-END

deci, trage concluziile singur

| Furnicuta000 a răspuns (pentru JicaContra):

Sunt multi angajati intr-un magazin, fiecare ar trebui sa aiba macar o zi libera pe saptamana, nu neaparat in weekend, au liber prin rotatie.
Mi-am mai adus aminte de o cunostinta care lucreaza la un Mega Image in Bucuresti doar in tura de noapte (pentru ca asa vrea ea), 3 nopti pe saptamana, si are vreo 1500 lei (cica se mai adauga bonuri si nu stiu ce se mai da pe acolo), deci se pot face fel si fel de combinatii.

| NYØ2002 explică (pentru Furnicuta000):

La Bucuresti nu merita salariu de 1500 de lei, e prea putin, ar trebui de la 2000 de lei in sus net

| Furnicuta000 a răspuns (pentru NYØ2002):

Ea e studenta deci ii convine

| JicaContra a răspuns (pentru Furnicuta000):

Aha, interesantwinking