| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare! Sunt clas a10a si as vrea sa urmez mai departe in cadrul Academiei de Politie la Buc. Ce trebuie sa invat ca sa iau acolo examenul de admitere? adica. am gasit pe internet programa pentru acel test dar imi este sa nu invat degeaba tot ce e acolo si`n in anii viitori sa se dea altceva! Se schimba programa aia? cam lunga intrebarea. va multumesc!:*

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu avem de unde sti, cel mai bine este sa dai un telefon la academie si sa-i intrebi. Succes!

| NOC a răspuns:

Nu ar trebui sa se mai schimbe. Pentru siguranta, invata doar pentru limba straina si limba romana, istoria las-o pentru clasa a 12-a.

| cîrne a răspuns:

Salut.deci, pentru a intra la academie trebuie sa te pregetesti la trei materii:gramatica limbii romane, gramatica limbii engleze(sau lb franceza, germana etc) si istorie. tu insa n-o sa prea inveti la liceu gramatica, asa că va trebui sa te pregatesti singur sau eventual sa faci meditatii. legat de istorie, aceasta poti s-o lasi pe ultimu an, eventual acum poti sa o lecturezi, sa-ti faci o idee cam despre ce este vb, astfel incat iti va fi mai usor in ultimu an.
daca ai nelamuriri, poti sa-mi dai un mesaj pe privat

| lovenotsex a răspuns:

Eu dau la Academia de Politie anul viitor.Toti trec la probele scrise, dar inainte de astea sunt probele eliminatorii adica probele fizicie:1000 de m(3min45sec), viteza 50 m(7, 2 sec), aruncarea greutatii de 4kg, stand departat sau apropiat cu greutatea deasupra capului impins, cu ridicarea dupa aruncare de la sol a unui singur picior(7m), vorbesc de baremul masculin). Deci acestea sunt eliminatorii.Eu personal am invatat engleza cat sa fac pana acum min la probe.Vara aceasta trebuie sa pregatesc la maxim romana, la istorie is pregatit din cls a 8a(70%), dar las pentru la anul.Eu ti-as recomanda sa te pregatesti intai pentru rezistenta(1000 m), iar treptat engl si romana. Dupa parerea mea romana e mai dificila ca nu faci deloc in anii de liceu, trebuie sa reiei ce-ai facut intr-a 8a, engleza chiar daca nu se face gramatica la liceu decat putin pentru ce-i la admitere nu-i greu.Bafta!

| vladix a răspuns:

Deci vrei sa dai la academie si nu stii ce sa inveti? Tu ai citit intrebarea inainte sa o pui? TI-e frica sa nu inveti degeaba?laughing