| Stoica_Catalin_1988 a întrebat:

Am terminat clasa 12 la un profil tehnic si as vrea sa ma inscriu la facultate tot in domeniu. M-am gandit sa ma inscriu la Cluj la Inginerie Electrica sau la Inginerie Electronica, Telecomunicatii.
Care dintre aceste profile ar fi mai bun? Nu ma refer neaparat la nivelul de pregatire, ci si la cat de repede mi-as putea gasi un job dupa. As mai vrea sa stiu si care e diferenta dintre aceste profile, adica puncte slabe si puncte forte. Media la bacalaureat e 8.66 iar daca optez pentru una din optiunile de admitere (40% x bac +60%x nota la mate) mi'ar iesi media 9.28, medie bunicica zic eu pentru admitere. As dori raspuns cat mai repede. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Zaygon a răspuns:

Eu as zice Inginerie Electronica, Telecomunicatii si Tehnologia Informatiei(ETTI).
Iar loc de munca gasesti foarte repede dupa ce termini, bineinteles daca depui si efortul necesar.
P.S. Anul trecut au fost medii foarte mari la ETTI(in prima faza a fost 9.78 ultima medie de intrare si anul acesta cred ca s-ar putea sa fie si mai mare). Faza e ca multi care vor la Automatica si Calculatoare isi depun dosarul si la ETTI si in general cei care intra la AC renunta la ETTI(la AC este examen din matematica).
Iti urez multa bafta.
(Si eu am terminat anul 1 la Calculatoare la Cluj si multi dintre colegii mei mi-au spus ca isi depusera dosarele si la ETTI la admitere).

| Stoica_Catalin_1988 explică (pentru Zaygon):

Multumesc de raspuns. Mi'ai putea zice si care e diferenta dintre aceste 3 profile? (Automatica, telecomunicatii, inginerie electrica) si de ce ar trebui sa optez pentru ele? Merci

| Zaygon a răspuns (pentru Stoica_Catalin_1988):

La noi la AC se pune mai mult accentul pe partea arhitectura si programare a calculatorului(calculatoare) si a automatizarilor din liniile de ansamblare(automatica).
La ETTI din ce am inteles se pune mai mult accentul pe retele, transmisii de date si ce tine de ele.
La IE nu ma bag ca acolo habar nu am.