| AlinSiAtat a întrebat:

Am terminat facultatea de stiinte economice. Am realizat tarziu ca nu o sa ma ajute cu nimic iar acum vreau sa fac masterul dar in alt domeniu, ingineri mai precis. O sa conteze asta pe CV? Vreau sa zic, ma pot angaja ca inginer daca am facultatea aia si masterul pe inginerie? Multumesc!

3 răspunsuri:
| Porcusorul a răspuns:

Nu vei fi inginer, trebuie sa termini o facultate de 4-5 ani in inginerie. Observ o greseala majora pe care multi o fac: le pasa mai mult de CV decat de cunostintele acumulate. Acel CV nu e ca un profil de Facebook unde pui pozele din vacante in care ai iesit bine, ci e doar o scurta prezentare care poate fi mai mult sau mai putin aproape de adevar. Daca tu faci masterul doar sa-ti impopotonezi CV-ul, atunci mai bine nu mai continua. Cauta-ti un loc de munca si gata, altfel vei pierde bani si timp pentru inca un rand in CV.

| AlinSiAtat explică (pentru Porcusorul):

Nu ai inteles ce am vrut sa spun daca ai facut comparatia aia. In fine, mi-ai raspuns la intrebare in primul rand. Multumesc!

| ionutmystic a răspuns:

Indiferent ce master vei face tu tot economist vei fi. Doar dupa licenta la o facultate tehnica vei putea deveni inginer.