| Stallone a întrebat:

Am vazut ca tot mai multe persoane mint in CV. Eu nu am experienta si cineva mi-a zis sa mint ca am lucrat, dar a dat firma faliment ca nu au cum sa ma verifice din cauza ca nu mai exista carnet de munca. Altcineva mi-a spus ca exista o baza online unde te verifica.

Vreau sa stiu daca se poate minti in CV in legatura cu:

-sa treci ca ai fost angajat, dar nu ai muncit niciodata
-experienta (ai lucrat 6 luni, dar treci 12)
-educatia (sa zici ca ai luat bac-ul cand nu ai facut-o)
-facultate (sa zici ca ai luat licenta, dar de fapt ai terminat 3 ani si nu ai mai dat-o)
-facultate/master cand de fapt nu ai
-sa completezi golurile dintre anii in care ai fost angajat zicand ca ai calatorit, te-ai ocupat de o afacere cu un site/magazin online, cursuri inline (coursera), firma
-ca ai lucrat cu contract cu colaborare
-ca ai lucrat la negru in Anglia
-sa treci unele abilitati pe care nu le ai, limbi straine pe care nu le cunosti, cursuri/certificari
-recomandari de la ultimul angajator/colegi/profesori (scrisori false sau telefon al unui prieten)

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti minti in CV, te poate verifica foarte usor, mai ales privind studiile si calificarile, pentru care va trebui sa prezinti actele de studii/calificare si experienta in munca, deoarece se pot face foarte usor verificari la TM, unde sunt inregistrati toti salariatii care au muncit legal.

Bula
| Bula a răspuns:

Cele scrise in CV trebuie si sustinute, daca ti se cer. Ti se pun 2-3 intrebari si te dai gata daca ai mintit.

| neutrino a răspuns:

De mintit poti minti, dar sper ca nu ai si pretentia ca angajatorul sa te si creada.

| Sn4k3 a răspuns:

Daca esti destept, da. In sensul sa nu te dai de gol cand te intreaba ceva, chiar daca nu ai experienta sa stii multe lucruri si sa fii descurcaret.
Daca nu, nu poti minti in CV.
Si cateva nici n-au logica, cum sa treci ca ai luat bacul daca tu nu o sa ai o diploma sa o arati angajatorului sau ca stii o limba straina, iar daca te pune sa zici ceva stai ca mutul.

| Dem0N a răspuns (pentru Sn4k3):

Ceva gen, Sooo... What's ur Name si tu sa raspunzi "Yes yes im good"

| Sn4k3 a răspuns (pentru Dem0N):

Da laughing

| CuriousStuff a răspuns:

Ai raspunsurile mai sus. Poti sa minti cat vrei, poti sa zici ca ai lucrat mecanic in Anglia la negru 5 ani, si angajatorul sa te intrebe in ce parte se insurubeaza un surub normal si tu sa stai 20 de secunde sa te gandesti isi da seama ca tot CV-ul tau e fals si nu ai nicio sansa de angajare. Exista si posibilitatea sa nu te prinda, dar o sa incepi sa lucrezi, si daca tu ai zis ca ai lucrat nu stiu cati ani, sau stii ceva limba sau mai stiu eu ce si la munca esti pe langa o sa te dea cu siguranta afara. CV-ul trebuie sa fie exact cat si cum stii sa faci. Sa nu se trezeasca nici angajatorul si nici tu cu surprize. Am dat doar un exemplu. Dar pot sa fie si situatii mult mai periculoase. Sa te puna sa lucrezi cu un utilaj si sa-ti rupi o mana/picior pentru ca tu nu stii ce e ala dar in CV ai scris ca stii. Si multe altele.

| pufulescu a răspuns:

Persoanele acelea nu mint in CV ci exagereaza! Luand-o pe categorii, nu poti sa minti in legatura cu studiile pentru ca pici nasol in secunda 2 cand iti cere diploma, iar despre locurile de munca depinde CE minti!
Ai lucrat cu contract de colaborare, arata-mi contractul! Ai avut un magazin online... da-mi detalii, ce vindeai, cum ai facut siteul, intrebari specifice! Ai fost in Anglia / Germania / China - unde ai fost exact, cum era, ce ai invatat acolo, detalii despre firma sa o caut pe net!
Limbi straine si cursuri de calificare - aici minti doar daca ai 5 anisori pentru ca te intreaba ceva in acea limba si cere diploma de la curs.
Gandeste-te foarte bine ce minti fiindca poti fi descoperit si e nasol!

| UzOm a răspuns:

Da, poți minții. Și eu mi-am propus să fac asta. Am să scriu că am călătorit cu un unicorn în viitor, unde aveam super-puteri. Dacă o să mă întrebe angajatorul unde-i unicornul, am să-i spun că s-a întors în dimensiunea sa, iar dacă mă întreabă unde-mi este super-puterea, am să-i zic că a rămas în viitor, unde îi era locul.

| takemyword a răspuns:

In general o sa te poata verifica pentru orice scrii acolo, cel mai bine e sa iti cunosti aptitudinile si sa fii sincer in CV. Daca nu ai ce scrie, de ce nu le spui despre cariera ta in industria cinematografica? Am vazut cateva filme cu tine, si sincer cred ca esti un actor ok, desi la varsta ta nu stiu ce oferte o sa mai prinzi.

| HistoryHunter a răspuns:

Nu poți minți cu facultatea și cu bacul, îți trebuie diploma