| alien2011 a întrebat:

Am lucrat in cadrul companiei Romtelecom, convenind la incetarea CCM conform art 55 lit b, apoi m-am angajat la o firma care dupa 2 luni m-a concediat conform art.65 Codul muncii.Am fost inregistrata la AJOFM sector 6 in luna august 2011, s-a stabilit o indemnizatie de 1191 lei, in calculul indemnizatiei intrand si bonusul primit din partea Romtelecom, bonus ce a fost impozitat atat pentru angajator cat si pentru angajat.
Acum am primit de la AJOFM o decizie prin care s-a recalculat indemnizatia, s-a stabilit o suma de 607 lei si faptul ca am incasat fara temei legal cu titlu de indemnizatie de somaj 75% suma de 716 lei care trebuie recuperata.
Acest fapt cred ca este un abuz, ceilalti colegi la nivel de tara neprimind astfel de decizii, doar in sectorul 6 Bucuresti si sectorul 4. Ce se intampla cu suma care a fost impozitata pentru somaj atat pentru angajat cat si pentru angajator

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Am auzit si de abuzuri mai grave. Probabil in instanta ai castiga cel putin nerecuperarea celor 716 lei, intrucat nu reprezinta o suma incasata fara temei legal, ci o suma incasata in baza unei decizii unilaterale a AJOFM. Daca decizia a fost gresita, nu au decat sa recupereze suma respectiva de la cel care a gresit.
Probabil ca vei considera prea scump si prea complicat sa ii chemi in instanta, asa ca cel mai probabil vei ramane abuzat si cu buzele umflate.

| alien2011 explică (pentru regis):

Multumesc!
As dori sa-i actionez in instanta, sunt in termenul de 30 de zile.

| ioanionel a răspuns (pentru alien2011):

Asi fi curios cum s-a terminat totul.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul la problema ta depinde de faptul daca bonusul respectiv a fost inclus sa nu in salariul de baza lunar brut, avand in vedere prevederile L.76/2002, cu compl. si md. ulterioare, citez:
"ART.39.(1) Indemnizatia de somaj se acorda somerilor prevazuti la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferentiat, in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:
(2) Cuantumul indemnizatiei de somaj prevazute la alin. (1) este o suma acordata lunar si in mod diferentiat, in functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:
a) 75% din valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) suma prevazuta la lit. a) la care se adauga o suma calculata prin aplicarea asupra mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare.
(3) Cotele procentuale diferentiate in functie de stagiul de cotizare, prevazute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 20 de ani."
Mentionez ca indicatorul social de referinta, pentru anul 2011, este de 500 lei, deci suma acordata conform acestuia este de 375 lei.
S-ar putea ca bonusul sa nu fi fost inclus in salariul brut lunar si de aceea s-a facut recalcularea.
Du-te la agentie si vezi care sunt motivele. Daca esti nemultumita te poti adresa instantei de judecata. Numai bine!

| sammiess a răspuns:

Cel mai bine te duci si discuti la AJOFM. In cazul in care esti nedreptatita, faci o contestatie la tribunal - nu te costa decat vreo 20 de RON, spui acolo de unde si cum s-a calculat somajul tau, actele doveditoare la ce s-a platit si cu siguranta vei castiga - de la AJOFM nu va veni sigur nimeni.