| anonomam a întrebat:

Am vrea sa ma duc si la facultatea de medicina si la cea de teologie.
As dori sa aflu mai multe informații despre ele.
Cum ar fi orarul la cele doua...etc.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Hotaraste te vrei sa fi medic sau popă? Ambele meserii nu se pupă, ori aia ori ailaltă.

| Frank51 a răspuns:

Cam tarziu te trezesti.

| WhiteLife a răspuns:

La medicina este greu, pentru ca nu ai ore intr-un singur loc, ai cursuri intr-o parte, pauza, apoi laborator la un spital, laborator la alt spital. Pierzi mult timp pe drumuri, chiar daca ai ferestre, de multe ori nu poti ajunge acasa. Prezenta la laboratoare este obligatorie (maxim 3 absente care se recupereaza in aceeasi saptamana), la cursuri nu e obligatorie, dar esti castigat daca mergi. Bineinteles, preuspunand ca pana ce termini orele se vor face fizic. La una dintre facultati vei fi la buget, presupun, la cealalta intri automat la taxa, iar la medicina taxa este foarte mare. Oricum, daca termini medicina si nu dai rezidentiat nu te poti angaja, daca te angajezi pe partea cu teologie e pacat sa faci 6 ani de scoala atat de grea. Sa faci si altceva in timpul medicinei (indiferent de specializare) inseamna sa-ti faci prezenta minima la laboratoare ca sa poti ajunge la cursurile/seminariile celeilalte, depinde de persoana, dar e foarte stresant. Ce poti face este sa te gandesti in ce domeniu chiar vrei sa profesezi si pe care sa te axezi, iar din celalat sa citesti carti, urmaresti lectii online, Youtube, carti audio, te inconjori cu oameni cu aceleasi cunstiinte, cauti sa te informezi des si mult. Mai bine faci un lucru si bun, decat doua si degeaba, insa unii chiar sunt capabili sa faca multe si chiar foarte bine, nu neg big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt doua facultati opuse. Interesant ca vrei la ambele...

| Catalin77945 a răspuns:

Sunt opuse, nu prea e ok