| Ciubotaru_Laura_1997 a întrebat:

As vrea sa dau la Facultatea de Medicina si as vrea sa aflu cateva informatii despre admitere. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| DrTerrible a răspuns:

Orice facultate de medicina este una grea, cu materii solicitante. Trebuie sa ai o memorie foarte buna, cunostinte de baza din fizica si chimie si rationament, capacitate de intelegere excelente pentru a face fata. - La specializarile Medicina si Medicina Dentara, grila va fi unica si va cuprinde:
60 de intrebari din Biologie, pentru care se acorda 7 puncte,
20 de intrebari din Chimie organica, pentru care se acorda 2 puncte.
Din oficiu, se acorda un punct. Exista ambele specializari care te intereseaza in cadrul facultatii de medicina:
- medicina generala, cu locuri finanatate de la buget si locuri cu taxa
Taxa este pentru viitorii medici de 1200 euro pe an ( cam 5500 lei)
iar pentru asistente medicale 800 euro ( cam 3600 lei)
Durta studiilor este de 6 ani medicina si 4 ani asistenta.
La medicina sint multe locuri finantate de la buget ( trei sferturi din ele) dar la asistente medicale doar jumatate sint fara taxa, deci daca intri, sint sanse multe sa ajungi sa iti platesti studiile in unii ani de studiu.
Pe linga eventualele taxe scolare mai ai si alte cheltuieli evident.

Succes

3 răspunsuri:
| unprietenaproape a răspuns:

Pregateste te din timp. Trebuie sa inveti dintr-o anumita carte pe care o recomanda facultatea. doar acolo o gasesti si in fiecare an e alta. In centrele mari se intra mai greu. iar unele nu conteaza nota de la bac. Sa mergi la acea simulare, o sa te ajute mult sa intelegi care este nivelul tau si ce sanse ai sa intri. Nu stiu cat de greu e, dar sunt putine intrebari la prima vedere, nu cred ca ai nevoie meditatii. Trebuie sa cunosti foarte bine acele materii din liceu, biologia si chimia. Ultima o sa te ajute mult in primul an, sa intelgi. se spune ca biochimia nu e deloc usoara. Succes

| zorensen a răspuns:

Cauta Facultatea de medicana la care vrei sa mergi online si acolo o sa gasesti toate informatiile
funda?

| Ciubotaru_Laura_1997 explică:

Multumesc mult pentru sfaturi. Eu sunt la liceu in clasa a 10-a, la stiintele naturii si as vrea sa ma pregatesc din timp pentru facultate. M-ar interesa
sa aflu mai multe informatii despre examenul de admitere