| Monyyyyy a întrebat:

Are vreun rost sa ma fac inginer electric? Am un viitor bun sau salariu bun?

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O sa fi platit bine daca ai vointa sa te implici in domeniu

| Evolution a răspuns:

Daca esti bun indiferent de meseria pe care o ai, este normal ca o sa ajungi sa ai un viitor bun si un salariu bun.
Nu stiu intrebarea ta la ce se refera mai exact. Ce inseamna pentru tine are rost? sau un viitor bun?
In primul rand trebuie pasiune. Pentru ca daca te duci la munca dezamagit, atunci tocmai ti-ai ratat viitorul.
In primul rand gandeste-te ce ti-ar placea sa faci si ce ti-ar placea sa inveti. Daca termini facultatea si iti mai si place ceea ce faci, eu nu am vazut pe cineva care sa nu isi gaseasca loc de munca sau care sa moara de foame.
Cei care termina facultatea prin copiat sau de gura parintilor, normal ca sunt palete si gasesc greu loc de munca.
Un angajator vrea pe cineva care stie ce face, nu sa piarda timpul o luna sau mai mult sa il invete.
Faptul ca iei un salariu in Romania si alt salariu in strainatate, asta e o alta poveste.
Succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vei fi un inginer bun vei avea si un viitor bun si un salariu bun

| sierra1 a răspuns:

"mi-e frica de faptul ca eu fac m2 matematica și nu voi duce pasul"

dacă la BAC iei un șapte pe bune, n-ai probleme

| Monyyyyy explică (pentru sierra1):

Și dacă dau bacul din biologie sa imi mărească media pot intra nu? Nu este examen ci concurs de dosare?

| sierra1 a răspuns (pentru Monyyyyy):

Tu nu dai bac din mate - obligatoriu?

| Monyyyyy explică (pentru sierra1):

Ba da, dar aleg biologie in loc de fizica și chimie sa iau nota mare

| sierra1 a răspuns (pentru Monyyyyy):

Moni cu cinci de Y, eu ziceam așa: dacă la BAC iei un șapte pe bune, n-ai probleme. Am uitat să scriu, dar se subînțelegea - la matematică (M2-ul ăla obligatoriu)

| Nemessys a răspuns:

Tu vrei sa te faci asta pentru ca ti-ar placea sa lucrezi in acel domeniu sau pentru bani? happy

| Monyyyyy explică (pentru Nemessys):

Imi place, dar mi-e frica de faptul ca eu fac m2 matematica și nu voi duce pasul.Si as vrea sa ma și descurc in viata

| Nemessys a răspuns (pentru Monyyyyy):

De unde stii ca-ti place? Ai testat?
Exista, atatea domenii, ai de unde alege.
Si eu am vrut acum cativa ani sa aleg domeniul IT, tot din acelasi motiv, ca castigai bine, dar din moment ce am fost si inca sunt paralel cu matematica, am lasat-o balta si acum ma concentrez pe ceva ce in viiotor mi-ar placea enorm de mult sa lucrez in acel domeniu, chiar daca as castiga mai putin in comparatie cu IT, asta este. Dar nu atat de putin incat sa ma plang de bani.

Crede-ma. daca ajungi sa lucrezi 40 (si ceva) de ani intr-un loc in care nu-ti place deloc dar totusi o faci pentru a castiga si tu un ban, poti sa zici deja este o viata pierduta.
Gaseste-ti o pasiune, si incearca sa vezi daca poti castiga bani facand acea pasiune.,, Sa faci ce-ti place si sa fii platit" Fii atent cat de frumos suna asta. happy.

| Monyyyyy explică (pentru Nemessys):

Sunt la profil electric și ma pricep crede-ma, dar mi-e frica de mate crezi ca pot duce pasul cu m2?

| sierra1 a răspuns (pentru Monyyyyy):

In ce clasă ești acum?

| Nemessys a răspuns (pentru Monyyyyy):

Daca vrei cu adevarat sa devii ceea ce iti doresti, o sa tii pasul, daca. din nefericire nu poti, stai calm, ai de unde alege. Succes!

| Monyyyyy explică (pentru sierra1):

Trec pe a 12 a

| alessia5158 a răspuns (pentru Monyyyyy):

Nu conteaza ca, la tehnologic, faci o matematica de nivel M2 --- conteaza "sa te duca " mintea si sa-ti placa "sa lucrezi" cu ea! Ce urmeaza a fi, vine de la sine!

| vjr1979 a răspuns:

Inginer electronist, nu electric...