| AdeleWalker a întrebat:

Arhitectura :avantaje si dezavantaje
va rog..informatii mai concrete(si nu prea multe)

Răspuns Câştigător
| alexutzu1981 a răspuns:

Eu am terminat politehnica. Facultatile tehnice sunt destul de grele. In principiu daca esti pasionat nu te mai gandesti la avantaje si dezavantaje. Primul mare avantaj este ca faci ceea ce-ti place, si asta te va duce la succes. Cand ai o pasiune nu te mai gandesti la dezavantaje. Nu recomand sa urmezi o facultate gandindu-te strict la avantaje/dezavantaje

| AdeleWalker explică (pentru alexutzu1981):

Mie imi trebuie pentru un poster la scoala despre aceasta profesie. unde trebuie sa includ avantajele si dezavantajele acesteia, dar oricum multumesc happy

3 răspunsuri:
| BeyondTheMusic a răspuns:

Se bazeaza pe desen proiectiv.
Este știința și arta de a proiecta și construi clădiri și ansambluri de clădiri potrivit anumitor proporții și reguli, în funcție de caracterul și destinația construcțiilor. Știința ei constă în rezolvarea funcțională și tehnică a clădirilor. Arta arhitecturii este o componentă mai specială a artelor în general, care are un caracter mai deosebit, deoarece cu elemente reale, utile, se creează și se compun imagini plastice nonfigurative, de esență abstractă, fară să imite deci modele ale naturii.
Arhitectura nu poate fi comparată cu natura înconjurătoare decât prin aceea ca este un organism artificial implantat într-un mediu natural cu care trebuie să se armonizeze atât funcțional cât și estetic.

| marian005 a răspuns:

Abia se mai gasesc locuri de munca in constructii, ce mai zici de arhitectura.
In plus mult de invatat, mult de munca, mult timp pana te afirmi. E o facultate ce se face din pasiune, nu pentru bani.